2014 Avrupa Okullar Şampiyonası ve diğer hikayeler...
2014 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 13 -27 Haziran tarihlerinde Kavala'da (Yunanistan) yapılacak.

Chess Results sitesinde yayınlanan verilere göre Türkiye bu yarışmaya 65 oyuncu ile katılıyor. Toplam oyuncu sayısı 412.

Avrupa Satranç Birliği'ne üye 54 ülke var. Avrupa Şampiyonluğu unvanı verilen bu turnuvaya nedense 20 ülke katılmış. En yüksek katılımı olan ülkeler sırasıyla;

Rusya 139
Yunanistan 78
Türkiye 65
Azerbaycan 36

Bu dört ülkenin toplam katılımcı sayısı 318!

17 yaş altı açık kategoride 4'ü ülkemiz adına toplam 11,

17 yaş altı kızlar kategorisinde 4'ü ülkemiz adına toplam 12 oyuncu yarışacak.

17 yaş altı açık kategoride 4 oyuncumuzun rating ortalaması 1900, rakiplerinin ise 1745.

Bu yarışmaya giden 65 kişiye elbette 10 kadar antrenör ve bir o kadar idareci eşlik edecek. Daha öncede belirttim, 4 ülke dışında Avrupa'nın diğer ülkelerinin ilgi göstermediği bu turnuvanın TSF bütçesine maliyeti 200 bin liranın üstünde gözüküyor.

Ben, bu turnuvaya katılmaya karşı değilim ancak ülkemiz şartları göz önüne alındığında bu sayıların çok abartılı olduğu kanaatindeyim. Belli ki, biraz yanıltmayla Avrupa Şampiyonası statüsü kabul ettirilmiş bu turnuva, TSF için önemli bir reklam fırsatı. 11 kişinin yarıştığı kategorilerden alınacak ödüller, bakanlığa, genel müdürlüğe, İş Bankası yetkililerine sunulacak. Bu durum bile anlaşılabilir ama neden her kategoride en az 4 oyuncu olduğunun, Avrupa'nın, ev sahibi dahil geri kalanının toplam 7 oyuncusunun olduğu bir kategoriye neden 4 oyuncu gönderildiğinin net bir cevabını bulamıyorum?

Biz burada minimum masraflarla, kapalı turnuvalar düzenlemenin yollarını konuşurken onlarca idareci, veli ve antrenör eşliğinde Yunanistan'a çıkartma yapılmasını, yıllarca Dünya Yaş Grupları şampiyonalarına bile her kategoride 1-2 sporcudan fazla yollayamayan bir ülkenin 2. sınıf bir turnuvaya gösterdiği bu ilgiyi çözebilen var mı?

En son hangi dünya çapında oyuncu Avrupa Okullar Şampiyonası oynamış? Biz gelişmeye en açık dönemlerinde, çocuklarımızı kendi güçlerinin altında, 2-3 oyunda bir de kendi ülkelerinden biriyle oynayacakları para tuzağı turnuvalara taşımaya, burada alınan sahte sonuçlarla da kendimizi kandırmaya devam ediyoruz.

Her yaş kategorisinin şampiyonlarını ve iddialı olunabilecek bazı kategorilerde ikincileri bu turnuva götürseniz, en fazla 15-20 kişi ile onlara destek olacak 4-5 antrenör ile çok ihtiyaç duyulan başarıları kazanmak mümkün değil mi?

Havuzlarda yer alan oyuncularınızı 4 er 4 er ayırarak, 1800-2200 arası yerel oyuncularla bir araya getirip 10 kişilik turnuvalar düzenleseniz, her bir turnuvaya 1500-2000 TL ödül koysanız, hem genç oyuncularınız çok daha tecrübeli oyuncular karşısında önemli deneyimler elde edecek hem satranç oynamaya fırsat bulamayan 'piramidin ortası' turnuva oynama ve para kazanma fırsatı bulacak. Satranç adında çok daha verimli , doğru bir iş yapıp bir sürü paranız da federasyonun kasasında kalacak. Belki artan miktarın bir kısmını da Türkiye Birinciliği, Turkiye Kupası gibi turnuvalara ödül olarak koyabilecek, ülke içindeki rekabet artacak, üst düzey oyuncularında gelir elde etme şansı olacak. Yunanistan'ın Galaxy oteline, turizm şirketlerine, boş yere vereceğiniz paranın bir kısmı bir çok ilde satranççıların, hakemlerin cebine girecek.

Federasyonu eleştiriyormuşuz, el uzatmıyormuşuz, birilerini küçük görüyormuşuz vs hep aynı hikayeler. Şu an yönetim kurulunda satrançla ilgili neyi niye yaptığını bilen bir kişi var mı merak ediyorum?

Yok, boş verin ! Biz 100 kişiyle Yunanistan'a gidelim. Hatta gelecek sene hedefimiz Rusya'yı ve büyük ihtimalle ülkesinde ilk 10 a giremeyen oyuncularını geçmek olsun. Bu turnuvadan alınacak her bir madalya için 40 gün 40 gece şenlik yapalım. Facebook'ta gittiğimiz ülkeleri işaretlemeye devam edip, özveriyle, emekle harcırah formlarımızı dolduralım.

Bilgisayar dâhisi patronlar bir yıl içinde satranç nedir ne değildir, çözüp bizim gibi densizlere ayar versin, büyük duayenler de dilekçeleriyle kesilecek cezaların çetelesini tutsun. Benim gibi, kendini beğenmiş, fikir üretmeyen, emek düşmanlarının hakkından böyle gelinir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
2014 Avrupa Okullar Şampiyonası ve diğer hikayeler... - Yazar: Erşan Gökerman - 13-06-2014, 17:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Platon - 13-06-2014, 20:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 14-06-2014, 11:16

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi