Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı
Sn. abdülkadirbener,
Sizin söyleminizden de eğer bir satır gözden kaçırmadıysam turnuvalar ücretli olmamalı=ücretsiz olmalı sonucunu çıkarıyorum.
Doğru mu?
Eğer doğruysa devam etmekte olan bir çok sorun katlanarak keyfi bir biçimde çoğalacak.
Şöyle ki;
1- Turnuvalara kayıt ciddiyeti(-ciddiyetsizliği) turnuva organizasyonunu felç ediyor. Başvuru ile gerçek sayı arasındaki fark düzenleyicilerde maddi kayba, boşa zamana ve enerji kaybına yol açıyor. Masa ve sandalyeler boş yere kiralanıp/ taşınıyor. Eşlendirmeler ve kayıt kontroller tur gününe rastlıyor ve zaman kaybı bıktırıcı oluyor.

2- Kayıt bedelinin belli bir ciddiyeti temsil ettiğini biliyoruz. Bu kayıt bedelinin aslan payı düzenleyici de kalmalıdır.

3- Kayıt bedeli tamamen karşılamasa bile gözükmeyen bir çok gider için de kullanılabilir. Bu bazen ödül, bazen kira, bazen de personel ücreti olabiliyor.

4- Sizin öneriniz çok ideal ama ülke gerçekleriyle örtüşmüyor şu an da.
Ben kayıt bedeline karşı değilim. Ama kontrol edilebilir ve gereğinde şeffaf olabilmeli, açıklanabilmeli. İnsanlar ödedikleri bedel için ikna olmalıdırlar.

5- Bakınız, hizmet talep eden bir kitle var. Bunun resmi bedeli ne yazık ki bırakın doyuruculuğu, masrafları bile kurtarmamaktadır.

6- Dernek, kulüp ya da satranç merkezlerini düşünün. Kendi gelecekleri için bu tip turnuvalar gerekmiyor mu? Bu halı sahalarda futbol turnuvaları düzenlenmesi gibi bir şey. Özel turnuvaların yeri ve şartları ayrı olarak düzenlenebilmeli.

7- Resmi turnuvalarda makul ücretli olmalı. Bu durum bir çok farklı soruna çözüm olabilir. Önceki kasım ayında yazmıştım. Doğudan finallere gelemeyen bir çok çocuğumuz için. Bakınız şöyle bir model; il temsilcilikleri kendi bütçelerini ve gelirlerini bu tip gelir getiren turnuvalara açarak şeffaf fon oluşturabilir ve finallere gerçekten gidemeyen sporcular ve benzeri durumlar için maddi ve nakdi katkıda bulunarak gider kalemi oluşturabilirler. Bu fikri çok yazdım örnekledim ve hala arkasındayım.

8- Düşünceleriniz ve önerileriniz ideal devlet- toplum anlayışında düzenlenebilir ve uygulanabilir.
Son olarak;
Forumda her bir üyenin üslubu, olaylara yaklaşımı ve fikirleri farklıdır.
Menzile girene ateş açmak bazen gerekebilir de.
Ama önemli olan mutlaka uzlaşmasanız bile, medenice tartışma ortamınızı koruyabilmenizdir.
Ben gerekliliğine doğru olduğuna inandığım konularda insanları kararlı ve inançlı duruşumla bıktırana kadar takip ederim. Bu TSF de böyle olmaktadır. Uzanabileceğim kadar kolumu tanırım.
Üslubum değer vericidir.
Israrla çözüm bekleyen, el atılmayan belli bir soruna toplumun dikkatini çekmek için bazen saldırırız. Sertleşebilir ve kontrolden de çıkabiliriz.
Zaman en iyi ilaçtır bu durumlarda...

Ama ben, bahse konu arkadaşımızın; özünü kaybetmediğini, süre tanıdığını, zamanı gelince "bakın anlaşılır dilden konuştum gene fark etmedi" anlamında emanet süre tanıdığını varsayıyorum ve bunu da bir uyarı olarak algılıyorum.
Yani eğer kızmazsa, bundan bile "satranç nasıl ivme kazanır?" algısına ulaşıyorum.

Selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 15:09
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 16:01
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-07-2014, 21:33
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 10-07-2014, 21:23
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 11-07-2014, 16:27
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 12-07-2014, 21:52
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 08:47
RE: Tüm Turnuvalar Ücretli Olmalı - Yazar: Mojo Jojo - 14-07-2014, 18:27