41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Barış Esen: Barış'ın ufak bir rahatsızlığı var o yüzden oynamıyor. Kesin bilgi. İlaç alıyor ve düzelir düzelmez oynayacak. Buradan da geçmiş olsun.

Ufak bir düzeltme: Genel kategoride Türkiye, Gürcistan ile oynuyor. Romanya değil.

İkinci Turdan İleriyi Görmek: Muzaffer Şekerli'nin yorumlarını 1.e4 e5 2.Vh5 oynamaktan farksız görüyorum. İkinci tur bu yorumları yapmak için çok erken. Olimpiyat'ta sıralamayı son tur maçları dahi çok etkiler, özellikle 20-60 arasında takımlar. Bir maçta iki kötü oyunla 55. olup forumda tartışma konusu olmak da denk bir rakibe 3-1'lik net bir galibiyetle 22. olarak bitirip tarihi bir sonuç almak mümkün.

Bizim buradan göremediğimiz çok parametre oluyor. Gazeteci olarak izlediklerimin dışında Dresden'de takım toplantılarına dahi girebildim, takımdaki oyuncularla pek çok kez kayıt dışı dertleştik. Burada hiç konuşulmuyor mesela ama kimin kaç partiyi hangi renkle oynadığı dahi profesyonel seviyede çok kritik. Buradan fark edilmeyecek çok parametre olduğunu belirteyim. 2012'de kötü (bence fiyasko hatta) sonucun hikayesini o zamanki milli takım antrenörü GM Grivas, New in Chess'te uzun uzun yazmıştı Olimpiyat özel sayısında.

BM Üyesi olmak gerekli mi? Oktay Ertan'a da cevap vereyim. Olimpiyat'ta oynamak için BM üyeliği gerekli değil. İngiltere ve İskoçya Birleşik Krallık adıyla oynamıyor hatta bu konuda içinde Michael Adams geçen bir anım var. BM üyeliği söz konusu olsa Birleşik Krallık tek takımla katılırdı. Filistin de resmen BM üyesi değil (2012'deki BM Genel Kurulunun kararıyla üyelikten önceki son aşama olan üye olmayan devlet statüsünde) ama uzun bir Satranç Olimpiyatı tarihi var. Bkz.: http://www.olimpbase.org

Ulusal Takım Olmayan Association/Federasyonlar: Uluslararası Körler Satranç Federasyonu (IBCA) kendimi bildim bileli Olimpiyat'a katılır ancak sanırım Kompozsiyon ekibinin katılımı yeni.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Ozgur_Akman - 04-08-2014, 11:51

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi