Gülkız Tülay FIDE Başkan Vekili mi?
FIDE'nin idari tarihini çok iyi bilmiyorum. Lakin, Başkanvekili yani Deputy President dışında diğerleri arasında fazla bir yetki farkı yok, FIDE Directory'den bakılabilir. Tabii kişilerin bireysel etkileri birbirinden farklı ölçülerde olabilir. Yanılmıyorsam atanmış (nominated) FIDE Başkan Yardımcıları seçimlerden sonra FIDE Başkanı tarafından belirleniyor. FIDE Başkanları adaylık koyarken kurdukları ekipte Genel Sekreter, İki Asbaşkan ve bir Başkanvekili belirliyor. Zaten hem Ilyumzhinov ekibinin hem de Kasparov ekibinin "seçilmeye aday" asbaşkan adayları belliydi aylardır. "Atananlar" seçimden sonra belli olur, ama tahmin edeceğiniz gibi zaten isimleri açıklanmasa da onların da kim olduğu önceden belli olur, bir pazarlık konusu da olabilir. Haberin sunuluş biçiminde bir yanlışlık yok, hatta en doğru şekilde yazılmış.

"Kasparov'un bagajına" gelince: Kasparov'un 1990'lardaki FIDE'den ayrılma hareketleri, GMA ve PCA deneyimler, Intel sponsorluğunun başarısızlığı gibi meslektaşlarının şüpheyle baktığı davranışları var.
Dolayısıyla (bu benim düşüncem demek değil) ama oldukça fazla savaşa girmiş (siyasi-bürokratik) ve tabii ki bu vesileyle bu süreçte yaraları oluşmuş, kimisinin nefretini çekmiş, meslektaşlarıyla da dahil çıkar çatışmaları yaşamış birisi. Detayına girmeyeyim, siz araştırın çok daha rahat bilgi edinirsiniz. Ayrıca Rusya'da Putin'e yaptığı muhalefetin de bu mücadeleyle ilişkisi var ve evet Kasparov için o da bir bagaj haline geliyor. Son FIDE seçimlerinde Rus diplomatların, ülke federasyonlarına Kasparov'a oy vermemesi için lobi yaptığı haberleri çıktı. Bana gerçek olma olasılığı çok yüksek gibi geliyor açıkçası.

Sonuç olarak Gülkız Hanım'ı geldiği görevden dolayı tebrik etmek lazım. Tabii ki gücü de TSF Başkanı olmasından ileri gelmektedir. Umarım Türk satrancına hayırlı olur, hayırlı olur derken de FIDE Başkanlık Kurulu toplantılarının aranan mekanı olmayı kastetmiyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Gülkız Tülay FIDE Başkan Vekili mi? - Yazar: Ozgur_Akman - 23-08-2014, 13:42

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi