Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Turnuvayı yarım bırakmak ya da tamamlamamak, ucunda maddi ödül olmayan sıradan turnuvalarda olağan hale gelmişti. Ben de bu konuyla ilgili birkaç kez birkaç satır yazmış idim. İşte "50 kere rakibim gelmedi", "yurt dışında olsaydı bu maçlardan 5 - 10 ELO kazanırdım", gibilerinden.

Şimdi düşündüm de ben de birkaç kere turnuvalarda son turlara katılmamışım. Biri Manavgat'ta, o zamanki takım arkadaşım, Doğan Küçük'e karşıydı. Tamamen sağlık nedenlerindendi. Uzun süredir görüşmediğimiz dostlarla hasret giderirken güneşin ağnında biraz fazla kalmış; baş dönmesine maruz kalmıştım.

Turnuvaları mazeretsiz, dilekçesiz, bilgi vermeden yarım bırakanlara verilecek ceza için benim önerdiğim yöntem şudur: Öncelikle 15 yıl gerisine dek turnuvaları tamamlamayanlar saptanmalı, istatistiksel veriler elde edilmelidir. Bu bize kimlerin hangi yüzdeyle turnuvaları bitirmediğini apaçık gösterecektir. Sonralıkla karar verici, bu veriler ışığında bir yönetmelik hazırlayabilir:

Madde 789. Bir turnuvayı mazeretsiz, dilekçesiz veya bilgi vermeden bitirmeden tamamlayan sporcuya uyarı cezası verilir.
Madde 790. Bir sezonda ikinci turnuvayı mazeretsiz, dilekçesiz veya bilgi vermeden bitirmeden tamamlayan sporcuya 1 ay hak mahrumiyeti cezası verilir.
ilah

Kısaca: Önce veri, sonra karar!
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Harun Taner - 24-08-2014, 17:00

Konuyu Okuyanlar: 22 Ziyaretçi