Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Açıkçası ben isim vermeyi düşünmüyorum. Tek bir isim üzerinde yanılma ihtimali var. Meselenin zorluğu da kanıtlamanın güçlüğü hatta imkansızlığı. Herkes kaba hata yapabiliyor turnuvalarda sonuçta. Satranççı kuvvetlendikçe olasılık düşse de hiçbir zaman sıfırlanmıyor.

@MojoJojo: Ulus meselesini açtım çünkü böyle bir tehlike gördüm, adını doğru koyalım hümanizm değil basitçe nefret suçundan ve ırkçılıktan kaçınarak tartışalım. Bahsettiğiniz olgunun farkındayım, ama Türkiye'de bunu benim çekindiğim şekilde ele alma tehlikesi çok yüksek. Türkiye'de ırkçılık yoktur koca bir yalandır.

Sizi de kastetmedim açıkçası. Dediğim gibi tek bir oyuncu veya durumdan bahsetmek de manasız evet, aklımdaki özel bir vaka ama ispatlayamayacağım ama mesele zaten bu duruma karşı adil bir önlem almak. Ceza saçma fetişizmine de esir olmadan satrancı satranç yapan o acımasız adaletinin korunmasıdır.

Bana maçı bilerek kaybetmem daha önce teklif de edildi. Açıkça söylenmesi için anlamamış gibi yaptım ve ağzındaki baklayı çıkardı bir noktada. Bu amatörlük profesyonellik meselesi de değil profesyoneller bunu yapmadan da profesyonel olabiliyor.

Bir komik tez de "o seviyede olmayan konuşmasın". Yahu böyle saçma bir argüman olabilir mi bu konuda? Ben kendimden kuvvetli bir oyuncunun satranç hamlelerine değil gayri sportmen tutumuna tepki gösteriyorum. İkisini ayırt etmek basit bir mantık yürütmekle mümkün.

Bahsedilen konuyla ilgili durumun böyle olmadığı yönünde bir mesaj geldi. Hatta ceza verilmesini savunmamı acımasız bulanlar var. Satranç sadece masa başında kalmalı. Benim savundğum tez bu. Kısa beraberlikler bile masa başında belli olabilir. Daha adil ve doğru çözümlerin tartışılması da gereklidir. Burada forumlarda değil FIDE seviyesinde de. Bilgisayar kullanımıyla hile yapmaktan farksız bir durum bu.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Ozgur_Akman - 25-08-2014, 12:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi