Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Herkese merhabalar !
Bu sorunların çözümü yolunda FIDE'den çıkarak bizlere kadar ulaşacak çözüm kararlarını bekler durumdayız sanırım.Sihirli kutudan ne çıkacak ya da birşey çıkacak mı ? Bunu elbette bekleyeduralım,ancak alttan başlayarak yukarıya doğru hareket edecek,ya da alttan yukarıya doğru sireyet edecek çözüm yollarının üretilmesinin imkansız olmadığını düşünenlerdenim.
Çünkü söz konusu şike eylemlerinin yoğun olduğu organizasyonlar,maddi ödüllü özel organizasyonlar.Peki konumuz ne kimin birinci olacağı ya da dereceye gireceği mi.Eğer öyleyse eller havaya.Çünkü yapacak bir şey yok.Maça gelme gelmeme,hükmen,vs. konularda başhakemin gerçekleştireceği uygulamalar FIDE satranç kuralları kapsamında ilan edilmiş ve bağlayıcıdır.
FIDE Satranç Kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecek uygulamalar sonunda ortaya çıkacak final sıralamaya,yerel tedbirler ile müdahale etmek imkansızdır.
Bizim kozumuz ödül dağıtım prensiplerinin belirlenmesi konusunda ve bir sporcunun turnuvaya kabul edilme aşamasındadır.
Özel bir organizasyonda nasıl ki ödülün ne kadar olacağına FIDE karışamıyor,kimlere hangi koşullarda ödül verilip verilmeyeceğini de sanırım karışamayacaktır.Özellikle yetişmekte olan sporcularımızın TSF'nin ulusal şampiyonalardaki ve FIDE'nin uluslarası şampiyonalarındaki kazanımlarının,maddi ödüllü özel turnuvalarda,para için her şeyi yapmaya hazır bir görüntü sergileyen malum sporcuların olumsuz davranışlarından etkilenerek törpülenmesine gönlü razı olmayanlardanım.
Keşan turnuvasını gerçekleştiren organizasyonun içindeyim ve son dört yıldır yönergesini hazırlayıp onaya sunan ekibin içindeyim.Ülkemiz satrancına en son kattığımız yenilik,geçen yıl icat ettiğimiz ülke sınırlaması ile konaklama promosyonlarının daha fazla sayıda ülkeye yayılmasıdır.Belli sayıda promosyonu da bayan erkek Türk sporcu olarak ayrıca ilan etmekteyiz.Tüm organizatörlerin,açtığımız bu yoldan ilerlemelerini umuyoruz.
Eğer bir özel turnuvanın organizatörü,sözü edilen,sporcu ahlakına uymayacak davranışlara tanık olup seyrediyorsa,o turnuvayı organize etmeyi bırakıp başka işlerle uğraşmalıdır.
Kafasındaki çözüm yollarını adım adım uygulamalıdır.
Edirne satrancını yöneten kişiler olarak biz son iki yıldır bu davranışlara tanık olduk.Geçen yılki 2013 kesanopen da ODEEV HANDSZAR son tur maça çıkmamış ve bu durumda 2650 ELO civarındaki bulgar Delcev ikinci olmuş,birincilik te Odeev tarfından Gürcülere hediye edilmiştir.Son tura çıkmayan Odeev bir kaç saat sonra gerçekleştirilen ödül törenine elini kolunu sallayarak gelmiştir.Peki organizasyon olarak biz ne kazandık ne kaybettik onuda hemen söyleyeyim Delcev gibi elit ve örnek bir sporcu küsmüş,bu yıl turnuvamıza başvuru dahi yapmamıştır.Gelişmekte olan sporcularımız da bu ahlaksızlığa tanık olma tecrübesini yaşamışlardır.2014 kesanopen turnuvasına mail ile başvuru yapan Odeev'e,turnuvaya kabul edildiğine dair bir yanıt vermedim.Ancak kendisi,istenmediğini anlayacak inceliğe sahip olmadığını ilan edercesine çıkıp turnuvamıza yine gelmiştir.Yönergede ilgili bir madde oluşturmadığımız ve başvuru yapmadan gelen diğer sporcularımızı da kabul ettiğimiz için kendisine de istemeden de olsa eyvallah dedik turnuvaya aldık.Peki aldık aldık ta elimize ne geçti? Bu kez Bacana kendisinin karşısına çıkmayarak birinciliği Odeev'e hediye etti.Peki maça çıkmayanın,galip gelme şansını ve bireysel olarak daha fazla ödül kazanma şansını teperek bunu rakibine hediye eden bir sporcu hakkında ne düşünebiliriz.Eğer zeka sorunumuz yok ve üç maymunu da oynamaya niyetimiz yoksa,diyebiliriz ki bu açık açık Şİ KE DİRRRR.
Aksini iddia eden gitsin kendine zeka ve kişilik testi yaptırsın.
Peki ben ve çalışma arkadaşlarım önümüzdeki 2015 kesanopen için ne düşünüyor.Bacana ve ortağı Odeev'i kesinlikle turnuvamızda görmek istemiyoruz.Kendilerini turnuvamıza kabul etmeyeceğiz,diğer organizatörlerden de aynı yaklaşımı bekliyoruz.Tavrımız TSF ve FIDE nezdinde bir krize yol açar mı bilmiyorum ama açsa bile biz amacımıza kendi belirlediğimiz yöntemle ulaşamasak bile bu kurumları bize yardımcı olmaya yönelik adımlar atmaya yöneltmiş olacağımıza inanıyorum.Ayrıca ben yönergeme,turnuva da herhangi bir tura çıkmayan sporcunun o tur saatlerinde sağlık problemi yaşadığını belirtir bir sağlık raporu yoksa,final sıralamada hak ettiği maddi ödülün kendisine ödenmeyeceği maddesini koyacağım.Ortağına büyük ödülü kazandırsa bile en azından kendisinin kazanacağı küçük ödülü yok ederek şike ile elde edilecek kazancı azaltmaya yarayacaktır.
Ayrıca yıllardır inanç ve kararlılıkla uyguladığımız konaklama ve yemek promosyonlarının objektif kriterlere göre dağıtılması uygulamasını kesanopen da kaldırıyorum.Promosyonları objektif ve subjektif kriterler açısından değerlendirmek üzere organizasyonun insiyatifine alıyorum.Alıyorum diyorum da beni aşan makamlardan ve ilgili kurullardan bir engellenme ile karşılaşmazsam tabi.Engelleyen de zaten doğru bir çıkar yol göstermek zorunda kalacaktır,bu sorumluluktan kimse kaçamaz.İş artık bu noktaya geldi.Herkese hayırlı uğurlu olası dileğiyle duyurulur.İlker SARITEKİN / EDİRNE SATRANÇ İL TEMSİLCİSİ
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: İlker SARITEKİN - 25-08-2014, 18:24

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi