Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
(26-08-2014, 00:31)Kasim_Demircin Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sadece malum Gürcü oyuncu üzerinden yapılan bu yorumlar O oyuncuya haksızlık olur.Evet bir oyuncunun başka bir oyuncuya maçını bilerek vermesi şikedir,ahlaksızlıktır. Fakat sadece O oyuncu ya da sadece Gürcü oyuncular yapmıyor bu ahlaksızlığı. Pek çok defa yerli oyuncuların da bu fiili gerçekleştirdiklerine şahit oldum.Üstelik yapılan bu ahlaksızlık çok da gizli yapılmıyor,sohbet ortamlarında hatta hakemlerin olduğu ortamlarda bile konuşulduğuna,anlaşmalar yapıldığına şahit oldum. Ayrıca söz konusu sporcunun Troya'da ve Keşan'daki son tur rakipleri,biri Türkmen diğeri ise Azeri.
Şahsen ben para ödüllü bir çok turnuvaya katıldım fakat hiç şike yapmadım. Yapanları da yapmaması için uyardım,eleştirdim.Bir aralar şikeyle ilgili de bir başlık açmışım. http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=2567
Anladım ki iş insanın beyninde bitiyor. Çaresi yok. Ne cezalar getirilirse getirilsin insanlar yapmak istedi mi yapıyor.

Sayın Demircin,

Yazdıklarınıza büyük ölçüde katılıyorum. İki kişi anlaştıktan sonra, 70 hamlelik ezberledikleri varyantı oynarlar, gene de anlaştıklarını ispatlayamazsınız. Mesele insanın ahlakında bitiyor.

Birçok kere iki takım arkadaşından puanı düşük olanın puanı yüksek olana maçı masada fazla zorlamadan kaybettiğine tanık oldum. Aynı kişiler bendenize karşı oynadıkları maçlarda sanki Anish Giri'ye karşı oynarmış gibi oynuyorlar!

Ayrıca bu forumda Hırsız Var! başlıklı yazılar okuduk. Şike yapıp dinlemeye takılan federasyonlardan bahseden yazılar da okuduk.

Bunlara bulaşmamak için ben kendimden, ordan burdan şurdan pek suya sabuna dokunmyan yazılar yazdım durdum hep. Eh fazla da okuyan çıkmadıydı.

Satranç sadece TSF Başkanı mıdır? FIDE midir?

Benim sıradan bir oyuncu olaraktan sorunlarıma ne zaman çözüm bulunacak?

Hatay'dan selamlar,

Not: Birkaç Suriyeli ile konuştum da durum gerçekten içler acısı. İnsan gözleriyle görmeden inanmıyormuş meğer...
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Harun Taner - 26-08-2014, 11:03

Konuyu Okuyanlar: 58 Ziyaretçi