Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Daha güçlü ve çok sayıda yabancı oyuncunun katılımını sağlamak,eğer bu oyuncular yerli oyuncular ile oynayacaksa yararlıdır.Pratikte açık turnuvalarda bu mümkün olmamaktadır.Piramidin üst kısmındaki veya orta kısmındaki bir yerli oyuncu 9 tur İsviçre yönteminde kaç yabancı ile karşılaşmaktadır?Bu sayı 1 veya 2 ise yapılan harcama karşısında sağlanan verim çok azdır.Bu sayı 5 veya 6 ise verim yüksektir.Ben eski olaylara ve özel isimlere takılmıyorum.Aynı sorunları yıllardır yazıyorum.Çıkış yolu arıyorum.Gösterdiğim bazı çözümler ancak 3 veya 4 yıl sonra kabul ediliyor.Önce hepimiz yönetcilerimiz de dahil olmak üzere yerli sporcuların oluşturduğu piramide önem vermemiz gerektiğini kabul etmelidir.Eğer "Biz sadece Piramidin üst kısmına su dökeriz.Alt kısmı kendine baksın"derseniz burada yazışmaya gerek yoktur."Yukardaki 20 ustaya bakacağız,alt tarafı ise lisans ücretini ödeyecek,kendisine ait yarışma ve konaklama masraflarını temin edecek"şeklinde düşünenler varsa onlarla uzlaşmamız ve iyi bir çözüm bulmamız mümkün değildir.Bakınız!Kimseyi suçlamadan ortadaki tabloyu incelemeye çalışıyorum: Elo puanı 1900 üzerinde olan 320 sporcumuz var.Bunlardan 8 i Keşan'daki yarışmaya katılmıştır.Elo puanı 2000 üzerinde olan 205 sporcumuz var.Bunlardan sadece 3 ü Keşan'daki yarışmaya katılmıştır.Siz bu katılımın normal olduğunu düşünüyorsanız burada yazmaya devam etmeyeceğiz.Çünkü hiç yararı yoktur.Yerlilerin katılımı bu şekilde iken bu yarışmada ilk 22 dereceye giren Türk sporcu sayısı 11 dir.Türk sporcularından ilk 22 dereceye girip 9 maçta 6 puan alanlar arasında Elo 2000 p. üzerinde 3 sporcu,1900 p. üzerinde 4 sporcu,1800 p. üzerinde 6 sporcu,1700 p. üzerinde 9 sporcu,1600 p. üzerinde 10 sporcu ve 1500 p. üzerinde 11 sporcu vardır.Yani katılanlar arasında Elo puanına göre başarılı sayabileceğimiz sporcular vardır.Ama katılım azdır.Çünkü Piramidin orta kısmı pasif duruma gelmiştir.Piramidin orta kısmı neden canlanamıyor?Bunun nedenlerini de burada yazı yazan arkadaşlar biliyorlar.Keşan'da katkı payı 50 TL idi.Küçüklerden yarısı alınacaktı.Ama Eylül başında İstanbul'da yapılacak olan Açık turnuvada katkı payı 75 TL.dir.Küçüklere indirim yoktur.Avrupa'da birçok açık turnuvada Gençlere,kadınlara,emektarlara indirim yapıldığını biliyoruz.Şu halde sürekli yabancılara daha büyük ödül sunmayı ve konaklama imkanı sağlamayı düşünmek yerine biraz da "yerli sporcuları nasıl teşvik ederiz?"sorusunu düşünmek gereklidir.Bu kötü gidişin kolay kolay değişmeyeceği bellidir.Birgün yerli sporcular biraraya gelecekler ve kendi çözümlerini bulacaklardır.Benim son 4 senedir yurtdışındaki turnuvalara yönelmem bunun ilk işaretidir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Ateş Ülker - 27-08-2014, 12:08

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi