Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Sabah radyoda dinledim, Kylie MİNOGUE çok üzülmüş.
Hatta iki defa!
Avustralyalı sanatçının üzülme sebebi hem Avustralya’nın basketbolda bize yenilerek elenmesi, hem de Avustralya’nın hakkında FIBA tarafından soruşturma açılacak olmasıymış.

FIBA soruşturması ise Avustralya Basketbol Ulusal Takımının eleme gruplarında Amerika ile eşleşmemek için Angola (yanlış hatırlamadıysam) takımına bilerek yenilmesi üzerine açılmış.

Bu olayı satranç turnuvaları açısından nasıl incelemek gerek?
Olayda benzerlikler de var.
Bir kere ulusal takımlar arası ve Dünya Kupası.
Bir takım çeyrek final gibi daha ileri aşamalara katılabilmek için maçı bilerek kaybediyor. Buna taktik kayıp taktik hamle :Smile diyenler de var. Öyle ya her takım ilerlemek ister.
Sonra kendi çıkarı için maç kaybederek devam etme şansı var. Yani maç kaybederek elenmiyor ya da turnuva dışı kalmıyor.
Burada önemli bir nokta FIBA nın olaya direk müdahale ederek soruşturma başlatması. Yani bir dünya kupası düzenlenen ülke hangisi olursa olsun,- ULUSLAR ARASI BAKETBOL FEDERASYONU OLAYA HEMEN MÜDAHALE ETMİŞ-

Soruşturmanın sonuçlarını beklemek gerek.

Erşan Bey merhaba,
Yazdıklarınızın tamamı geçmişin tertemiz satranç dünyasını yansıtıyor. İlgiyle okudum.
Fikirlerinize katılıyorum.
...
Bachana’ ya sormak aklımda değildi, “ne arıyorsun burada?” diye ama zaten sormam da çiğ kaçacaktı.
Ben olası transfer görüşmeleri olabilir diye düşünürken...

Ama sorunuz üzerine öğrendim. Akdeniz Belediyesi takımında oynayan eşi varmış. Onun için buradaymış.
Kurum tarafından kendisine ayrılan bir oda söz konusu değil. Hem otelden hem de TSF den öğrendim.
...

Odeev konusunda kendisinin masum olduğu gibi bir düşüncem yoktur. En azından etik spor anlayışına göre kendisini bazı olumsuzluklardan ve yanlışlardan arındırma çabalarını görmem gerek.

Selam ve saygılarımla…
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 09-09-2014, 09:40

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi