Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
(09-09-2014, 13:29)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben son 4 yıldır yurtiçindeki bazı yarışmalara katılmıyorum.Çünkü yönergelerini beğenmiyorum

İlk başta benim de kulağıma hoş gelen bu çözümü sakin kafa ile düşününce benimsemediğimi fark ettim. Bu forumda yazma nedenlerimiz arasında elbette bir tartışma konusuna ait seçenek geliştirmek var ama tali yol veya patika, asıl yol olmamalı.

Yurtdışı turnuva katılımını önermek bir yan yoldur. Asıl hedefe dönüşmemeli çünkü herşeye rağmen bu ülkede yaşıyoruz.

(09-09-2014, 13:29)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Onun için bu turnuvalara katılmak yerine senede 2 veya 3 defa yurtdışındaki bazı yarışmalara katılıyorum.(Onlar Pazar günleri çift tur,iş günleri tek tur oynatıyor!)Dışarda oynamanın hazırlığı ve planlaması biraz daha zahmetli oluyor.Karşılığında yeni yerler görmüş ve yeni insanlar tanımış oluyorum.

Bu ülkede sadece UKD piramidi yok, gelir piramidi var. Hatta piramitten ziyade huni de diyebiliriz.

Hadi aramızdan tuzu kuru ve zamanı fazla olanların var olduğunu düşünelim; bana göre bu bile yetmez. İşi gücü, hanımı, çocuğun okulunu, kayınvaldenin yıllık ziyaretini falan by-pass etmek var.

Diyelim ki onu da hallettiniz, vize kuyruklarında sürünüp, alt tarafı 15 ELO için 3-4 bin Euro bütçe de ayırdınız. E bunu yılda kaç kere yapacaksınız? Ciddi bir kira geliriniz veya hanımdan bilezik takviyesi falan yoksa, bu gerçekçi midir?

Bir de şu var: Bu topraklarda belki de dünyanın en ucuz sporu niye ve nasıl yapılamıyor? Niçin turnuva düzenlenemiyor? Bunun üstüne gitmek lazım.

Ben Türkiye'de turnuva oynamak istiyorum yahu. 1 yük vagonu dolusu kurul, onlarca bürokrat, elini Suat Atalık'tan daha fazla satranç taşına değdirdiğini iddia eden bir başkan var. Gelirken anne şefkati üzerine methiyeler dinliyorduk, Gül isimli başlıklar açılmıştı, cemreler düşüyordu?..

E ne oldu? Tüm bunlar yavaş yavaş Türkiye'den vazgeçip Dresden'de bedava hostel peşinde koşalım diye miydi? Yani Türk satrancının 100 yılda vardığı nokta bu mu oldu?

Burada, bu ülkede niçin open turnuva yapılamasın, derneklerde aylık turnuvalar olmasın, niçin ilçeler bazında aylık organizasyonlar başarılamasın? Asıl önemlisi, bu niçin artık yavaş yavaş kabul görmeye ve kanıksanmaya başlasın?

Yoksa bunun arka planında, dünyada hiçbir ülkenin yapmadığı ama sadece deha eseri olarak bizim bulduğumuz "oyuncudan fazla bürokrat" sistemi yatıyor olmasın?

O yüzden İl Temsilcilikleri acilen kapatılmalı. Ve sistem dünyadaki makul her ülkede olduğu gibi dernekleri, satranç merkezlerini ve yayınevlerini desteklemek üzerine olmalı.

Bunu tartışmak varken "burada olmuyor Almanya'ya gidin" demek çok yüzeysel, gülümseten ve tabanı olmayan bir önerme.

Ha bizim bürokratlar bundan çok hoşlanır onu da söyleyeyim Smile. Fıtratlarında "şu mektepler olmasa maarifi ne kadar güzel yönetirdik" var çünkü.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Mojo Jojo - 09-09-2014, 17:02

Konuyu Okuyanlar: 12 Ziyaretçi