Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Merhaba Aşkın Bey,

Turnuva ile maçı karıştırmıyorum demişsiniz ama karıştırmışsınız. Daha da önemlisi örnek verdiğiniz iki spor farklı türden sporlar. Futbolda süre bitince mevcut skora göre sonuç belirleniyor, satrançta ise "3'te başlayan turda saat 4 olduğunda kimin taşı fazlaysa kazanır" gibi bir uygulama yok. Satrançta bir amaca (mat) ulaşan kazanıyor. Ve bireysel bir spor. Bu sebeple tenis ile karşılaştırmak en uygunu. 6 oyunluk setlerden belirli sayıda (2 yada 3) kazanan tenisçi maçı da kazanıyor. Ve teniste maçı yada turnuvayı terk etmek mümkün. 3 set kazananın maçı kazanacağı bir turnuvada 2. sette durum ilk seti de kazanan sporcu lehine 5-0 iken diğer tenisçi "Bu turnuvada iyi oynayamıyorum" diyerek turnuvadan çekilebilir. Yada ilk gün maçını kazanan tenisçi, ikinci gün yağmur yağması üzerine "Sürekli duran maçlarda oynamak bana göre değil" diyip turnuvayı bırakabilir.

Benzer özellikli sporları karşılaştırınca benzer uygulamalar görülüyor. Ama süreyi baz alan bir takım sporunda takımın durumu ile, satrançta sporcunun durumunu karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmak gibi oluyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Attorney at Law - 10-09-2014, 23:29

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi