Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Aşkın Bey, futbol ile satranç hem takım sporu - bireysel spor farkından dolayı, hem futbolun süre bitince (belli bir saatte daha fazla gol atmış olan kazanıyor yada berabere bitiyor) biriyor olması, satrançta ise böyle bir durum olmaması, hem lig olması sebebiyle fikstürün baştan belli olması, satrançtaki gibi turlar ilerledikçe rakibinin belirleniyor olmaması gibi farklardan dolayı çok ama çok farklı iki spor olduğu için karşılaştırma yapılamaz diyorum.

Tenis, satranca benzerdir ve karşılaştırma yapılabilir diyorum. Teniste elenme durumundan bahsettiniz. O yüzden bir önceki mesajımda tenisten iki örnek verdim. 2. örneğim henüz elenmemiş sporcunun durumunu özetliyor.

Şimdi gelelim asıl noktaya:
Biletli seyirciler, televizyon yayını, büyük bütçeli reklam-sponsorluk anlaşmaları vs... Bunların hiç biri maalesef satrançta yok. İzlemeye gelenlerin hepsi kendi çocukları için gelmiş veliler, televizyoncuların çoğu turnuvadan ya haberi yok, yada rating getirmediği için uğramıyorlar bile, sponsor da şanslıysak orada stand açan satranç malzemesi satan firmalar oluyor ve sağolsunlar bütçeleri doğrultusunda kitap yada satranç takımı hediye ediyorlar, bu kadar şanslı olmadığımız çoğu turnuvada ise zaten tek ödül madalya. O yüzden yine elma ile armudu karşılaştırmayalım. Satranççılar milyon dolarlık sponsor bulmayı bırakın, bir tane fazla özel ders verip faturalarını ödeme yarışındalar maalesef.

Turnuvayı "keyfi" bırakmak etik midir değil midir tartışılabilir ama tartışma sadece bu boyutta kalmalıdır. Zaten ben "Turnuvayı yarım bırakmak tartışmasız bir şekilde etiktir" demiyorum. Ama şunu diyorum, turnuvayı yarım bırakmayı bir kurala bağlamak ve turnuvayı yarıda bırakanı cezalandırmak doğru bir davranış değildir. Etik kurallar ile yazılı kurallar bir birine karıştırılmamalı. O zaman kaybedenin eleneceği bir basketbol maçının son 10 saniyesinde 20 sayı önde olan takımın, rakip takım savunma yapmayı bırakmışken potaya gidip sayı atması durumunda sayı atan sporcuya "lisans dondurma" cezası verilmesi gibi örnekler ortaya çıkar ki basket attığı için lisansı dondurulan sporcu örneği trajikomik olur.

Hep dediğim gibi, ceza verilmek isteniyorsa şike yapıp, şike yaptığını size itiraf ettiğini söylediğiniz kişiden başlansın.

Konuyu da çok dağıtmayalım. Siz bizimle içeriden bilgiler paylaşıyorsunuz. Nedir asıl konumuzda son durum? TSF şike yapan ve bunu itiraf eden sporcuyla ilgili yurt içinde ve yurt dışında ne gibi girişimlerde bulundu? Turnuvayı yarım bırakmanın bile bir cezası olsun diye konuşulduğuna, konuşturulduğuna göre, turnuva yarım bırakmaya bu kadar katı bir tutum sergileyenler, bu sporcuya ömür boyu men cezası verilmesi için ellerinden gelenin fazlasını yapmaktadır herhalde. Bunları paylaşırsanız sevinirim.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Attorney at Law - 11-09-2014, 09:09

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi