Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Tutku Bey,
Konuyu dağıtmıyorum. Toparlamaya çalışıyorum.
ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜM İÇİN DE ANLATMALIYIM.
Eğitim penceresinden bakıyorum.

Elmalarla armutları da karıştırmıyorum.

Spordan bahsediyoruz.
Takım ya da ferdi olsun. Branş farklılıkları olabilir.

Branşların farklılıklarından kaynaklanan sebeplerden dolayı da sanki "bazı spor dallarında turnuvayı ya da maçı yarıda bırakabilirsiniz" noktasına ilerliyor sizin fikirleriniz.

Bunu kabul edemem.

Belli şartlar oluşmadan bu " terk" durumu oluşmamalıdır.

Bakın" terk" kararını maç içindeki sporcuyu ilgilendirir. Ama organizasyonu terk etmek farklı bir durumdur. Sadece sporcu yoktur, onlarca yüzlerce sporcu vardır.

Kurallar mantığı içinde kabul edilebilir, makul çekilmelerden maça çıkmamalardan bahsetmiyoruz.

Ama sizin söyleminiz çok farklı bir bakış açısını yansıtıyor;

...futbol ile satranç hem takım sporu - bireysel spor farkından dolayı, hem futbolun süre bitince (belli bir saatte daha fazla gol atmış olan kazanıyor yada berabere bitiyor) biriyor olması, satrançta ise böyle bir durum olmaması, hem lig olması sebebiyle fikstürün baştan belli olması, satrançtaki gibi turlar ilerledikçe rakibinin belirleniyor olmaması gibi farklardan dolayı çok ama çok farklı iki spor olduğu için karşılaştırma yapılamaz diyorum.
Böyle söylüyorsunuz.

Fikstürün baştan belli olması ile satrançtaki gibi turlar ilerledikçe rakibinin belirleniyor olması spor karşılaşmaları açısından neyi değiştirir anlamıyorum?
Ortada kuralları, programı, genel esasları, tüzüğü baştan belli olan bir spor organizasyonları var. resmi başvurular var. Az veya çok seyirci kitlesi, basın ile topluma haber köprüsü ve diğer bağlantıları var. Takım ya da sporcular baştan bu şartları kuralları bilerek, kabul ederek katılıyorlar.
Belli, çok makul şartların dışındaki çekilmeler ne yazık ki anlaşılmaz, sportmenlik ve centilmenlik dışıdır.
Okullarımızda "dostça ve birlikte yarışabilme", "kazananı kutlayabilme, kaybı kabullenebilme" kazanım olgularına yönelik derslerimiz, etkinliklerimiz var.
Hiç birinde de "amacınız bitince turnuva biter" denmiyor.
Böyle bir hedef, kazanım yok! Olmamalı da zaten.

O yüzden size ne yazık ki bu konuda kesinlikle katılamam.
Ancak yine ayırıyorum ki, olağan dışı durumlarla, makul şartlarda ayrılmalar hariçtir.
...
"Şimdi gelelim asıl noktaya:
Biletli seyirciler, televizyon yayını, büyük bütçeli reklam-sponsorluk anlaşmaları vs... Bunların hiç biri maalesef satrançta yok. İzlemeye gelenlerin hepsi kendi çocukları için gelmiş veliler, televizyoncuların çoğu turnuvadan ya haberi yok, yada rating getirmediği için uğramıyorlar bile, sponsor da şanslıysak orada stand açan satranç malzemesi satan firmalar oluyor ve sağolsunlar bütçeleri doğrultusunda kitap yada satranç takımı hediye ediyorlar, bu kadar şanslı olmadığımız çoğu turnuvada ise zaten tek ödül madalya. O yüzden yine elma ile armudu karşılaştırmayalım. Satranççılar milyon dolarlık sponsor bulmayı bırakın, bir tane fazla özel ders verip faturalarını ödeme yarışındalar maalesef."

Demişsiniz.

Canlı yayın satrançta yok mu?
Yakında illerde sponsorluk eğitimleri başlayacak.
Acaba ne için? Bir düşünelim.
İzlemeye gelenlerin hepsi kendi çocukları için gelmiş veliler bile olsa demek ki bir kitle mevcut.

Ben çocuğumu o gün işimden izin alarak,bilmem hangi zor şartlarda turnuvanın 4. turuna götüreceğim. Ama bakıyorum ki "bugün günümde değilim" mazeretiyle rakibim yok.

Bu davranışlar zaten böyle kanıksanıyor, sıradanlaşıyor.
Küçüklerimiz için çok önemlidir, olumsuz emsal teşkil ediyor.
Ve buna tetiklenmeye de çok meyillidirler.
Bunu nasıl savunabilirsiniz?
Başladığınız, katıldığınız turnuvayı bitirmelisiniz.

YANİ ÖDÜLÜN KIYMETİ AZ OLDUĞU İÇİN,
GİRİŞLER BİLETSİZ OLDUĞU İÇİN,
BASININ HABERİ OLMADIĞI İÇİN,
ÖDÜL SADECE MADALYA OLDUĞU İÇİN,
BUNLAR MI TURNUVAYI- MAÇI- ORGANİZASYONU YARIDA BIRAKMA GEREKÇELERİ, SEBEPLERİ...

İnanamıyorum Tutku kardeşim, şaka yapıyorsun herhalde?

...
Bu konuda ilerleme sağlandığında TSF tarafından açıklama yapılacağını sanırım.
Keza benden çok önce bu tip bilgilere ve haberlere ulaşan üyelerimiz de var sağ olsunlar.
Ancak bilgim dahilinde ve saklı olmayan konuları elbette paylaşırım.

SELAMLAR...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 11-09-2014, 10:21

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi