Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Tutku kardeşim,
Olayı nasıl görüyorsan öyle olsun diyeceğim, ama;
Demagojiden bahsettin.
Sahi kim için?

Canlı yayın denince sizin aklınıza sadece görüntülü olan ve televizyondan yapılan mı geliyor? Ben TSF sitesindeki canlı yayını kastettim ve bunu pekala siz de anladınız. Toplum içinde tenise 20 milyon insan ilgi duyabilir mesela. Aynı anda televizyondan izleyici kitlesi 10 milyon olsun, yani %50…
Satranç için toplumun 10 milyonu ilgi duysun diyelim(belki fazla oldu). İstanbul Açık’ı son turunu da aynı anda bin kişi izlesin. Yani on binde biri…
Oranlar farklı olsa da satrancı tenise tercih eden bir kitleyi yok sayamazsınız!
Satrançta izleyici demek, büyük çocuğu turnuvaya götürürken küçüğe de değişiklik olsun diye yanımda getirdim, şimdi durmadan etrafta koşuşturuyor, oynayanları rahatsız ediyormuş. Napalım, çocuğumuz için bütün gün burada bekleyeceğiz." örneğindeki kişilerdir en iyi ihtimalle %90 oranında.
Dediniz ya,
Satranç izleyicisinin bir kısmını gerçekten iyi tarif etmişsiniz.

Bu arada bu sporun bilincinde olan izleyici kitlesini de yok sayamazsınız. Örneklemeleri olumsuzdan verirseniz olumsuz adrese ulaşırsınız.
...

Sporcu bazlı düşünüyorum, merak etmeyin.
Katıldığım turnuvaydı söz konusu turnuva. Son 14 yıl federasyonda fahri olarak görev aldım. Ama sporculuğumun daha eskiye dayandığını ve aktif sporculuğumun devam ettiğini bilmenize rağmen bunu ayırt etmemenize şaşırdım. Verdiğiniz örnek hayatında sporculuk yapmamış yönetici veya organizatörler için iyi bir örnektir. Ama beni tarif etmiyor.

Turnuvayı bırakma gerekçeleri bunlar mı diye yazdığım kısım sizin savunduğunuzu kastetmemesine rağmen ne yazık ki örnek teşkil etmektedir. Kullanılan gerekçeleri yazmışsınız. Savunduğunuzu sanmıyorum ama örnek teşkil eden gerçeği yazmanıza ve bunların kullanıldığına tanık olmamıza rağmen demagoji yaptığımı söylemeniz şaşırttı beni.

Verdiğiniz özel örnek son derece kabul edilemez, skandal niteliktedir. Her kim ise sorumluluktan kurtulmamalıdır. Kesinlikle kabul edilemez. Bunu gerekli yerlere bildirdiniz mi?

Turnuvaya sonraki tura katılmayacağını bildiren bir sporcuyu savunurum, çünkü kabul edilebilir sebebi olabilir ve en azından bildiriyor.

Ancak, hiç kimse kurallar ile bir turnuvaya devam etmeye zorlanmamalıdır diyorum.
Evet ama, bunu kim söylüyor ki? Yanlış mı anlıyoruz birbirimizi?
Burada size katılıyorum. Zaten bu anlamda bir uygulama örneği de yok. Kimse devam etmedi diye yaptırımla karşılaşıyor mu? Böyle bir şey duymadım, bilmiyorum.

Son olarak tekrar sorduğunuz sorunun cevabı aynı. Sizden ve kamudan bir şey saklamıyorum. Ama ısrarla sormanız bende bu düşünceyi uyandırdı.
Bilgim olunca herkes gibi sizinle de paylaşacağım.

SELAMLAR...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 11-09-2014, 13:12

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi