Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Foruma arada bir baksam da daha önce mesaj yazmaya gerek görmemiştim fakat bazı konularda oyuncuların ağırlıklı olarak hangi düşüncede olduklarının görülmesinin önemli olduğunu düşündüğümden turnuvaları bırakanlara ceza verilmesi konusunda yazmaya karar verdim. İlk olarak şunu belirteyim; maça çıkmayan oyuncuları cezalandırmak şikeyi engellemez. Şike yapan oyuncuların para ödülüne elodan daha fazla önem verdikleri zaten bilinen birşey. Bir oyuncu elo kaybetmemek için maça çıkmıyorsa ve maça çıkmamanın cezası olursa, maça çıkıp bilerek kaybeder. O yüzden cezanın miktarının belirlenmesindeki ölçüt şike olmamalı.

Her ne kadar turnuvaları terkeden ya da son tur maçına gelmeyen oyunculara ceza vermek şikeyi engellemese de, bir oyuncunun turnuvayı bırakmasının diğer oyunculara zararları olabiliyor. Bu yüzden turnuvayı terkeden oyunculara ceza uygulanmasını destekliyorum fakat şu anda, yani bir ceza uygulaması ya da yazılı kural yokken oyuncuların turnuvaları terketmemesi gerektiği görüşüne katılmıyorum çünkü bu eşitlik ilkesine aykırı. Bir örnek vereyim; ödül alabileceğim seviyede 9 turluk bir turnuvada herhangi bir sebepten kötü performans gösterip 5'te 2'de kaldığımı ve oynamak için motivasyonumu kaybettiğimi varsayalım, bu durumda turnuvayı terkedenler için ciddi bir ceza olması beni rahatsız etmez çünkü bu ceza gerekli birşey ve bu duruma düşen tek kişi ben değilim, herkes için aynı kural uygulanıyor ve kendimi turnuvaya devam etmeye zorlarım. Fakat ortada bir kural ve ceza yoksa, ben yine de kendimi turnuvayı bitirmeye zorlayıp motivasyonum olmadığı için daha da çok elo kaybedersem ve 5'te 2'deyken turnuvayı bırakan başka bir oyuncuya hiçbir yaptırım uygulanmazsa, ben kendimi enayi gibi hissederim ve bir daha katı bir kural gelmediği sürece hiçbir güç benim turnuvayı terketmemi engelleyemez. Çünkü benim turnuvayı terketmemi engelleyecek gücün, benimle aynı durumdayken turnuvayı terkeden diğer kişiye de yaptırım uygulaması gerekir. Türkiye'de her turnuvada turnuvayı bıkaranları eleştirip, kendisi çok kötü performans gösterince de turnuvayı bırakan birçok oyuncu gördüğümü de belirteyim.

Kısacası turnuvaları terkeden oyuncular için geleceğe yönelik bir ceza uygulaması getirilmesini destekliyorum fakat şu anda böyle bir ceza yokken oyuncuların turnuvaları terketmelerinin yanlış birşey olduğu görüşüne katılmıyorum çünkü daha önce de yazdığım gibi isteyen terkederken isteyen terketmezse bu terketmek isteyip de terketmeyenlerin enayi yerine konmasıdır. Turnuva terketmenin çok zararlı birşey olması bunu değiştirmez, eğer çok zararlıysa cezası olmalıdır ve eleştirilmesi gereken turnuvaları terkeden oyuncular değil, turnuvaları terkedenlere ceza uygulanmamasıdır. Fakat cezanın dengeli olması gerekir ve mazeret kabul edilmemesi gerekir. Örneğin şu anda 0 dakika kuralında mazeret gösterme diye birşey yok. Bir oyuncu maç başladığı sırada masa başında olmazsa kural mutlaka uygulanıyor ve doğrusu da budur, turnuva terketme durumunda ceza verilirse de aynı şekilde uygulanmadır. Eğer oyuncular mazeret gösterip ceza almazlarsa bu yalan söylemeyi teşvik edeceği gibi, başhakemi ya da organizatörü yakından tanıyan oyuncuların diğer oyunculara karşı haksız avantaj elde etmesini sağlayabilir. İnsanları satrançtan soğutabilecek şey de kuralların eşitlik ilkesine göre uygulanmamasıdır, kuralların neler olduğu değil.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Kahraman Sobay - 11-09-2014, 13:38

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi