Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Mojo Jojo-“Sporcu sicil kartı önerisine katılmıyorum, sporcuların fişlenmesi ve aleni olmayan ortamlarda kayıt altına alınması sağlıklı değil.”

O kadar da değil!
Çok olumsuz yönden bakıyorsunuz. Önerilerin samimiyet payı es geçmeyiniz.
Bir kere bazı usulsüzlükleri kayıt altına almanın bir anlamı ve amacı vardır. Toplumu korumaya yöneliktir. Sporu kullanarak çıkarları dahilinde kasıtlı suç işleyenlerin bir bedel ödemesi gereklidir. Bunu cezalarla kısmen sağlayabilirsiniz. Ancak süreklilik arz eden durumların da kayıt altında tutulması bazı adaletsizlikleri de engelleyecektir.

Lisans bilgi sisteminde hangi sporcuların lisanslarının vizeli-vizesiz olduğu açıkça bellidir. Vizesiz olarak sporculuk ve antrenörlük, hakemlik yapanların da sicil kartları olmalıdır.

Ya da ukd-elo listelerinde kimlerin hangi maçları kaybedip, kimlere kazandığı ortadadır. (Bu durum bazı sporcular için sportif performans açısından, bir anlamda kötü sicili de ifade eder)

Yani sportif performanslar açıkça kayıt altındayken, sportif performansları ve organizasyonları olumsuz olarak etkileyen faktörler de kayıt altına alınmalıdır.

Siz, aynı suçu ilk kez işleyen ile bilmem kaçıncı kez işleyen sporcuyu nasıl ve hangi kayda göre adil ve orantılı ceza vereceksiniz?

Asıl bu kayıt altına almamak, geçmişin seyrinden bilgi yoksunu olmak, cezaların sıradan gelişigüzel ve keyfi verilmesine yol açmayacak mıdır?

Sicil Kart uygulamasında vaktiyle usulsüz davranışlarda bulunan sporcuların iyi hal konumuna geçtikleri de görülebilir. Nasıl ki ukd kartlarında tarihe göre kayıtlar vardır, benzeri yapılabilir. Teknik boyutları konusunda fikrimin olmadığını belirtmeliyim.

Mojo Jojo:-“Bence TSF yönetimi asli görevleri arasında yer alan forum okuma işlerine özenle devam etsin, okumak iyidir. Ama burada okuduklarını ve öğrendiklerini tatbikata geçirmeden önce "FIDE ne diyor, gelişmiş ülkelerde uygulamalar nasıldır, FIDE datalarında bu tür emsal olaylar var mı", detaylı çalışmalar yapmalı.”

Eğer bu gerçekten oluyorsa ki olduğunu düşünüyorum, bence son derece olumlu bir gelişmedir. Ama ben hala birçok yöneticinin bu forumu okumadığını düşünüyor ve bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Kendilerine tabanın sesine kulak vermelerini en başından beri önermiştim.
Burada yılların satranççıları yazıyor, okuyor, eleştiriyor, öneriyor. Benim için fikirleri okumak ve değerlendirmek çağdaş bir yaklaşımdır.

SELAM VE SAYGILARIMLA...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 10-10-2014, 15:29

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi