Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Tutku Bey,
13-14 ay önce hazırladığım, bu Foruma üye bir arkadaşa gönderdiğim, TSF ilgili kurullarına dikkat çekmesi ve gerektiği gibi hazırlanabilmesi için taslak olarak sunduğum ve en nihayette bugün size ö.m ile gönderdiğim taslaktan bahsediyorum.
Henüz okumamış da olabilirsiniz.

Söylemek ve anlatmak isteyip de bir türlü anlatamadığım konudur.
Yıllarca turnuvaları izinsiz, habersiz, keyfi ya da sudan sebeplerle terk eden onlarca yüzlerce sporcu gördüm. Çoğu da benim maçıma çıkmadı.
Arkadaşlarla bu konudan çok mustariptik. Çünkü onca emeklere rağmen bir çok turnuvamız keyfi terkler ile ve kayıtlara rağmen katılmamakla önemini yitirip gözden düşüyordu.
Bunun sadece kendi ilimde değil, bir çok ilde de olduğunu görüyor ve bu duruma bir son verilmesi gereğini düşünüyorduk. Bu düşünce çok eskiden beri vardı.

Daha da önemlisi, küçük çocukların bu gittikçe sıradanlaşan durumu zamanla tanık olup kendileri de örnek almasıydı.
Ben bir öğretmenim.
Bu benim işim değil demedim.
Teknik kurulda değilim, M.H.K.'DE de değilim.
Y.K. da hiç değilim!
Ama Eğitim Kurulu olarak tepkimi ve fikrimi ortaya koymalıydım.
FİDE çözüm getirmemişse, TSF getirebilir dedim, sözle uyardım, yazılı metinle örnek taslak hazırladım.
İlgili tüm kurul arkadaşlarıma gönderdim.
İlgili diğer kurullara da yazılı mail ile gönderdim, fikir verdim.
Camiaya sundum.
Öneriler, eleştiriler, fikirler bekledim.
Sadece öm ile gönderdiğim bir arkadaştan cevap geldi.
Birde sizin eleştirileriniz...
Oysa bu gün size de gönderdim.

En azından inceleyip fikrinizi eleştirinizi, katkınızı bekledim.
Siz ne yaptınız?

Sadece kendi kararımla söyleşi yaptığım M. BACHANA olayını "neden ceza almadı" şeklinde sordunuz. Yeni yayınlanmış yönetmelikle cezalandırılma eğiliminde talepte bulundunuz.
Biliyorsunuz ki soruşturma ve ifade almanın kuralları vardır. Karar alınır ve soruşturma açılır ya da ilgiliye savunması alınır.
Bunlar olmadı.
Olmalı mıydı?
Evet, olmalıydı. Zamanlama olarak ya denk getirilemedi. Ya da benim söyleşimin yasal ve resmi bir yanı yok. Öyle ya kendi imzası ve kendi el yazısı yok. Ama şahit var. Yeterli midir?
Bence yetersizdir. Ama toplum bilgilendirilmiştir.
Ben BACHANA olayını bir dönüm noktası olarak görüyorum.
Ancak;
1- Yönetmelik hazırlanırken bazı suç teşkil eden durumlar ile suç teşkil etmeyen durumlar net olarak açıklanmalıdır. Örneğin hangi durumlar makul mazeret sayılmalıdır?

2- Suçun sadece bir defa işlenmesi cezaya tabi olur. Ama tekrarlarında ne olacak? Belirtilmelidir.

3- Cezalar herkes için adil olmalıdır. Bu anlamda suçların sınırları doğru çizilmeli, davranışlar dengeli tartılarak değerlendirilmelidir.

Tutku bey,
Farkındayım.
Ben sizin yanlış dediğinize "hayır yanlış değil, bilakis doğrudur" demiyorum. Bunu göremediniz herhalde.

""Unutmadan, şike ve 1 tura bile çıkmama ayrı ayrı cezalandırılabilirken niye tek 1 tura bile çıkmamak şikeden daha fazla ceza alabiliyor? Sponsorlar küsmesin! Para > Spor Ahlakı!"

Bu sağlıksız anlayışı yansıtan turnuvalar olmadı mı?
Belki çok oldu.
Burada siz, gizli bir tespit yapıyor ve mecazen de kınıyorsunuz.
Farkındayım ve size tamamen katılıyorum.

Onun için de " tamamen doğru" diyorum.

Burada size katılırken;

1- Bir tura çıkmamak şikeden daha fazla ceza almış mıdır? Bu uygulanmış mıdır? Belki kural koyucu bunu kademeli olarak gözetecek. Bunun uygulamasını bir görelim dedim.

2- Sponsorlar küsmesin! Para>Spor Ahlakı!
Bunu hiç kabul edemem!
Asla, mecbur kalsam bile bu yönde bir karar almam, sponsor kaybını göze alırım! Buna inanın.

Benim sponsor konusundaki görüşümü sanırım biliyorsunuz.
Ama başka yerlerde başka uygulamalar oluyorsa da onu bilemem. Kesinlikle de kınarım.

Önce satranç...
Önce spor...
Önce ahlak...

Sponsor olmasa da olur, inanın bu görüşteyim.
Ama sponsorların temiz turnuva, katılımlı ve saygın tören beklentilerini de elbette önemser ve dikkate alırım.

SELAMLAR...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 14-10-2014, 19:52

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi