1 Ekim Elo Turnuvası Kararları ( 5 TL ve en az 7 tur)
Temiz bir üslupla temiz bir başlık açıp çok önemli bir konunun özüne dönmek istiyorum. Elo turnuvası düzenleme koşulları neden şu şekilde güncellendi: neden katılımcılardan 5'er TL katkı payı alınacak, ve neden düzenlenen turnuvalar en az 7 tur olacak? İlgililerden, özellikle de bu kararı alanlardan ciddi bir açıklama bekliyorum.
Bu kararlar bence neden çok yanlış? Bu kararların her ikisi de turnuva düzenlemeyi ve turnuvada oynamayı zorlaştıran koşullar. Ayrı ayrı irdelersek 1) Her katılımcıdan 5 tl istemek satranca destek olmak değil köstek olmaktır, satranç oynayan kişileri para kaynağı olarak görüp bunun piyasasını oluşturmaya çabalamaktır. (Sağlam bir açıklama yapılmadığı takdirde sade bir sporcu olarak benim açımdan bu karar böyle görünüyor)
2) Turnuvaların en az 7 tur olması, federasyon destekli open'lar dışında özel turnuvaların yapılmasının bütünüyle önüne geçme potansiyeli olan bir karar. 5 tl toplamaktan daha tehlikeli ve daha gaddarca bir karar. Çünkü bu oyunu hobi olarak oynayan insanlar zaten haftasonlarında normal işlerinin dışında kalan zamanlarında turnuvalara katılıyorlar. Kaliteli ve güzel bir elo turnuvasında zaman temposunu da göz önünde bulundurursak günde 2 turdan fazla yapmamak gerekir. Cumartesi ve pazar gününden en azından birine bir tur daha koyarak veya cuma akşamına bir tur daha koyarak 5 turluk bir turnuva kaliteyi fazla düşürmeyebilir ama bunun ötesi gün 24 saatten fazla olmadığı için pek mümkün değil. alınan kararda ise özellikle 7 rakamı seçilmiş gibi çünkü cmtsi-pazar ölümüne 3'er tur oynansa bile gerekli şartları sağlayamıyoruz. Haliyle her türlü turnuva düzenleme girişiminin önü kolaylıkla kesilmiş oluyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
1 Ekim Elo Turnuvası Kararları ( 5 TL ve en az 7 tur) - Yazar: auxilia07 - 25-09-2014, 21:48

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi