İSD Satranç Kursu
Dün akşam "isminin burada zikredilmesini istemeyen" bir federasyon yetkilimiz beni cepten aradı ve teessüflerini şiddetle dile getirdi.

"Ne yani Ankara'da böyle kurslar yok mu yani?" diye sitemde bulundu.
"Bunu nasıl yazarsınız, durum böyle olsa siz yazdığınız program için kimden destek aldınız? Nasıl böyle bir programı yazdınız?" gibi söylemlerde bulundu. (Bilmiyor ki ben programın yazım aşaması için herhangi bir kimseden içerik veya bilgi desteği görmedim, halen de hiç kimseden böyle bir destek görmüyorum. Kursa da gitmedim, zira yaşıma göre kurs yoktu.)
Ben de kendisine konunun "büyükler için kurs" kavramı olduğunu ve Ankara'da büyükler için bu kategorilerde kurs olmadığını ilettiğimde ısrarla İSD'nin ilanında kursun büyükleri de ilgilendirdiğinin belirtilmediğini anlatmaya çalıştı bana. Böyle kursların olmasının mantık olarak sıkıntılı olduğunu aktardı. "Büyüklerle küçükleri aynı anda nasıl eğiteceğiz?" diye durumun mantıksızlığını ve uygulanamaz olduğunu aktarmaya çalıştı.

İSD Sayın yetkilimizin bakış açısına göre mantıksız olan eğitimi nasıl yapacak onu bilemiyorum; ben eğlenceli olacağına inanıyorum.

Durum hakkında doğru bilgiyle açıklama yapmamı da tavsiye ettiği için aşağıdaki açıklamaları yapma gereği duyuyorum.

Durum şudur:

İlk yorumumu İSD'de düzenlenen kurslarda yaş sınırlaması olmadığı bilgisiyle yazdım. Bugün tekrar teyit ettim ki İSD herhangi bir yaş grubu oluşturmuyor. Yani daha açık ifadeyle İSD açtığı kursta yaş değil kuvvet sınırı koyuyor. Zaten ilk yorumumda bu bilgiye sahip olduğum için "İstanbul'da olsam kesinlikle katılırdım" diye bir ifade de kullandım. Ben 1970 doğumluyum. İSD kursunda yaş sınırı olsa ben nasıl katılabilirim değil mi? Çocuklar için açılan bir kursa beni alırlar mı? Kurs çocuklar için olsaydı bu cümlem çok saçma olurdu.

Ankara'da büyükler için İSD'nin açtığı seviyelerde herhangi bir kurs açılmadığı bilgisiyle yorumumu yazdım. Daha önce (iki yıl kadar önce) başka bir federasyon yetkilimize büyükler için giriş ve orta seviye kurs olup olmadığını sorduğumda olmadığı cevabını almıştım zira.

Şöyle demişlerdi: "Büyüklerden talep olmuyor, o nedenle tek tük gelen büyükler için de başlangıç veya orta seviye grup oluşturmak mantıklı olmuyor. Ancak ara sıra ileri seviye gruplarımız oluyor; ona da herkesi almıyoruz."

Darısı Ankara'nın başına derken büyükler için Ankara'da da kurs olması dileğimi kastettim. Sayın yetkilimiz durumu anlayınca Ankara'mızda da büyükler için kurslar olduğunu; TSF'nin bu tür kurslar düzenlediğini ve ilanlara TSF sitesinden ulaşabileceğimi anlattı. Geçmişte bu tür kursların olmadığını sanıyorum zira eski tarihli ilanları aradım ama göremedim. Ancak henüz müracaatları bitmemiş olan şu linki buldum ve çok sevindim açıkçası, kayıt için müracaat edeceğim:

http://www.tsf.org.tr/haberler/196-2013-...e-basliyor

TSF sitesini düzenli olarak takip ederim. Bu ara iş yoğunluğundan kaçırmışım bu haberi.
Bu yukarıda linkini verdiğim ilanı daha önceden görmüş olsaydım o yorumu yapmaz bu ilanı müjdelerdim sanırım.

Saygılarımla.

Bu Konudaki Yorumlar
İSD Satranç Kursu - Yazar: Sertac Seyhan - 02-10-2014, 13:21
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: abdulkadirbener - 04-10-2014, 15:22
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: abdulkadirbener - 05-10-2014, 21:20
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: abdulkadirbener - 24-11-2014, 22:27
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: nigne2447 - 27-11-2014, 12:23
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: Hasan Berk - 06-10-2014, 08:59
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: Sabri Koçak - 06-10-2014, 12:48
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: abdulkadirbener - 06-10-2014, 23:57
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: Hasan Berk - 06-10-2014, 15:59
RE: İSD Satranç Kursu - Yazar: Miyazaki - 06-10-2014, 22:32