Turnuvalar, kurslar v.s.
Bir seminere, konferansa katılmak ile kurs almayı karıştırmayalım. Benim bahsettiğim normal 6-12 kişilik gruplardan oluşan kurslardır. Bu tartışma da zaten bir kurs duyurusundan çıkmıştır. Seminer, konferans kısa sürelidir. Kurslar uzun soluklu etkinliklerdir. Grup derslerinin söz konusu olduğu kurslarda hangi seviye olursa olsun yetişkinlerle çocukları karıştırmak doğru değildir. İkinci mesajımda bunun nedenlerini açıkça belirttiğimi sanıyorum.
Aslında bir yetişkin bir çocuk da olsa yine ayrı ders almalarından yanayım. Bu arada Abdülkadir Bey 2100 üzeri çocuklar nerede? Bir ilimizde böyle bir grup kurulabilir mi?
Yine de varsayımlar üzerinden hareket edeceksek, mecbur kalınmazsa 2100 de olsa 2500 de olsa yetişkinlerle (hadi birbirine uyumluluk bakımından 30 yaş üstü diyelim ve 18-29 arasını genç kabul edelim) ile 6-12 yaş arası çocuklar bir arada eğitim almamalıdır. Yetişkin–öğretmen, çocuk–öğretmen, öğrenciler arası yetişkin–çocuk iletişimi farklıdır, algılama, konsantrasyon, öğrenme teknikleri de farklıdır. Herkes mum gibi ders dinliyor olsa da farklıdır. Çocuklara uyguladığınız motivasyon teknikleri ile yetişkinlere uyguladığınız teknikler de aynı değildir. Yeterli sayıya ulaşılamadığından kursun açılamayacağının söz konusu olduğu anlarda benzer güçteki gençlerle, yetişkinler kursa bir arada alınabilir. Öte yandan önceki yorumumda da belirttiğim gibi kurslara salt profesyonel eğitim olarak da bakamayız. Bunlar aynı zamanda bir sosyal etkinliktir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: Sabri Koçak - 06-10-2014, 18:01
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: Sabri Koçak - 07-10-2014, 09:47
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-10-2014, 17:24
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: abdulkadirbener - 07-10-2014, 18:19
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: Hasan Berk - 07-10-2014, 18:26
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-10-2014, 18:58
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-10-2014, 20:16
RE: Turnuvalar, kurslar v.s. - Yazar: Sabri Koçak - 07-10-2014, 21:59

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi