Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası - Neden İlgi Görmüyor?
sayın tuna özateş in ''başlangıç sıralaması kuralı değişti mi'' başlığında sayın ateş ülker soruyor. ''türkiye hızlı satranç birinciliğine 20, yıldırım satranç birinciliğinede 40 kişi katılmıştır ''. bunu sorgulayalım öncelikle diyor.

sayın ateş ülker.
o konuda önemli idi, bu konuda çok önemli. ama başlangıç sıralaması UKD ye göre olmalıdır fikrini orada herkes uygun buldu ve o konu bence kapandı .orada benimde yazım var . bu konununda ayrıca tartışılması gerektiğini düşünüyor ve bu başlığı açıyorum .

öncelikle şunu söyleyim, herkesin rapid ve blitz raitingleride olmalı . ama o noktaya nasıl geliriz o önemli.

bunun için yapılacak şey eşitlik bozmada bucholz 1, bucholz 2, sonnenborg- Berger gibi sistemden vazgeçmek gerekir. bunun yerine tie-break sistemi benimsenmelidir. turnuva yönergelerinede yazılmalıdır. eş puanla birinci , ikinci, üçüncü olanlar arasında rapid veya blitz turnuva düzenlenmelidir. hatta ödül hakeden sıralamalarda dahi bu kural uygulanmalıdır.

böylece bir günlük final maçları yapılır , final maçlarında seyirci patlaması olur, satranca ilgi dahada yoğunlaşır. ayrıca rapid ve blitz karşılaşmalarının önemi ortaya çıkar , son turda anlaşmalı beraberliklerin önüde kapanmış olur.

ben datça da olduğum için buradan biliyorum . hızlı satranç birinciliğine dışarıdan 2- 3 kişi geliyor gerisi buranın satranççılarının katılımı ile yapılıyor imiş . ilgi buradada yokmuş.

turnuva yerinin uzak olması önemli değil , hatta avantaj olduğunu düşünüyorum .yeter ki rapid ve blitz turnuvalarının önemi tie-break yöntemi ile ortaya çıksın. öncelikle özel her turnuvada uygulansın .

muzaffer şekerli
muğla ,datça
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası - Neden İlgi Görmüyor? - Yazar: MuzafferŞekerli - 13-10-2014, 19:34

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi