Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı
Bu aralar fazla vaktim olmadı ama üstün körü de olsa Mojo Jojo ile Aşkın Taşan’ın tartışmasını okudum. Serde hakemlik varya, aralarında hakemlik yapayım diyorum. Ancak yazıları farklı iki başlık altında olduğundan ve birisi de hayli uzadığından kararımı ayrı başlık altından vereyim dedim.
Her ikisinin de vedasına sevinmedim desem yalan olur. Ama her şeye rağmen yazmaya devam etmelerini istiyorum. Bu yüzden hakemlik yapacağım.
Sevindim diyorum çünkü, Aşkın Taşan'ın yazım kurallarını umursayaman, uzun uzun eklemelerini üyelerin yazmasına karşı bir engel olarak görüyorum. Bir şey yazsam Aşkın Taşan altına ekleme yapar mı diye ödüm kopuyorWink. Yazdıkları ben aklıma geleni yazayım siz ayıklayıp uğraşın, anlamını çıkarın demek oluyor. Bir farkına varabilse...
Mojo ise dönemin moda tartışma yöntemini kullanıyor: Eleştirdiği kişi ve düşünceleri alaya almak, dalga geçmek ve küçümsemek. İşin kötü tarafı böyle yapınca kendisini gerçekten haklı hissediyor olması. Oysa bunu yapmasa entellektüel birikimi, satrancın sorunlarına ilgisi ve hakimiyeti dolayısıyla kendisinden fazlasıyla yararlanılacak birisi.
Ben kendi adıma her ikisinin de artılarını eksilerinden fazla buluyorum ve katlanmaya razıyım, yazmaya devam edin diye çağrıda ve ricada bulunuyorum.
Hakemliğe gelince:
Cumhuriyet Bayramı kutlaması konusunda Mojo haksız. Başta TSF başkanına, yöneticilere, gönüllü ya da karşılıklı çalışanlarına haksızlık ediyor. Deyim yerindeyse öküz altında buzağı arıyor. Çünkü:
Esas değerli kutlama mesajı ana sayfadan birinci haber olarak verilendir. Resim de eklenmiştir. Kendisi öyle arzu ediyor ama köşe yazısı yazmak kolay bir iş değildir. Tabii ki genel geçer şeyler yazmak istemiyorsanız. Köşe yazısı yazmak bir birikim işidir. Emek ve zaman ister. Bazı konular zorludur. Kolay bile olsa, örneğin benim mavikale’nin her sayısında yer alan sunuş yazımı ele alalım, dergi üç ayda bir çıkımasına karşın sanki bana her ay çıkıyor gibi geliyor. Parlak oyun köşemi kolayca hazırlıyorum. Ama sunuşta zorlanıyorum. Her sayı hangi konuyu ele alsam, nasıl baksam, nazıl hazırlasam diye uzun uzun düşünüyorum. Zaten TSF sitesindeki köşe yazılarına baktığımızda eski geleneği bozmamak adına sürdürüldüğünü fark ediyoruz. Uzun aralıklarla güncelleniyor. Şimdiki başkanın polemiklerden özenle kaçındığını görüyoruz. Bunlar olumlu yönlerdir.
Özetle doğru olan yapılmıştır. Ana sayfadan birinci haber olarak kutlama mesajı yayınlanmıştır.
Forumda kullanılanılan bilgilerin doğruluğu konusunda Aşkın Taşan’ın sitemi ve eleştirisi de doğrudur. Önceleri ben de bütün federasyonlarda yayınladı TSF sitesinde kutlama mesajı yayınlanmadı sandım. Bir bakıma yanıltıldık. Bu ayıplanacak bir tutum. Bir eleştiride kullandığınız bilgiler doğru olmalıdır.
Takma ad kullanmaya gelince de Aşkın Taşan haksızdır. Kimin kim olduğunun bir önemi yoktur. Kişi kendisini gizlemek istiyorsa gizlesin. Önemli olan fikir bazında mücadele etmektir. Forum yöneticisi takma adla yazmaya izin veriyorsa kişiler bunu kullanabilir. Bu da doğal karşılanmalıdır. Taşan’ın buna takılması yanlıştır.
Sonuç Taşan 2: Jojo:1
Big Grin
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı - Yazar: Sabri Koçak - 07-11-2014, 23:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi