Maksimum rating'de başlangıç sıralaması kriterlerinin eksikliği
Muzaffer bey,
Love supreme isimli üyenin açıklamasında söylediği şekilde ilk turun eşlendirmesinin farklı yöntemlerle yapılması bizim koşullarımızda sonucu fazla etkilemez.Bu nedenle başlangıçda ben de maksimum rating uygulamasını kafama takmamıştım.Ama sonra takım maçlarında masa sıralamasının da maksimum ratinge göre yapılmasının zorunlu olduğu öğrenince çok şaşırdım.Takım sıralamasını Elo puanına göre yapmıştık.Ben salona gidiğimde bir seyirci yanıma geldi ve kulağıma fısıldadı:"Sizin takım şu anda yanlış masalarda oturuyor"İlk anda inanamadım.3 ncü masada 1840, 4 ncü masada 1800 oturmuştu.Oysa 4 ncü masa oyuncumuzun UKD si 1841 ve Elo puanı 1800 olduğu için onun 3 ncü masada oturması gerekiyormuş.
Yine sözünü ettiğim turnuvada iki takım birbirleri ile oynadı ve 2-2 berabere kaldılar.Bunların ikisi de turnuvayı 9 puanla bitirdiler.Bu 9 puan takım puanları idi.Maç puanları ise birinin 18 puan diğerinin 17 puan idi.Bu durumda 18 puan alanın Birinci olduğunun açıklanmasını beklerken 17 puan alanın Birinci olduğunu öğrendik.Bu nasıl oldu?Maç puanı(=Masa toplam puanı)yerine Bucholz eksi 1 puanına baktılar.
Bu değişik uygulama tamamen yerli üretimdir.Olay deneme aşamasını da geçmiştir.Geleneksel hale gelmektedir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Maksimum rating'de başlangıç sıralaması kriterlerinin eksikliği - Yazar: Ateş Ülker - 06-02-2015, 23:52

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi