Notasyon tutmanın yaşı yoktur.
Sakarya da yaşadığım yıllarda ki yaklaşık 5 yıl kadar öncedir, dönemin il temsilcisinin sakarya il birinciliği gibi turnuvalarda notasyon kağıdı dağıtmıyor olduğu hususundaki şikayetimi Gençlik spor il müdürlüğüne yaptığımda, şube müdürünün Evrensel üç beş kağıt için mi şikayet ediyorsun lafı hala kulaklarımda çınlamaktadır. Konuyu o dönemde tsf foruma da yazmıştım isteyenler arşivden bulabilir. Bunca zamana rağmen bu konu hakkında ne yazık ki bir arpa boyu yol alınamıştır.Yine bu bağlamda notasyonların pgn formatında bulunabildiği turkbase projesi iflas etmiş görünüyor. bu siteye son yüklenen turnuvalar 2011 yılına aittir, ve ne yazık ki site atıl durumdadır. Oyuncuların kendi oyunlarını incelemesi dışında rakiplerinin oyunlarını da inceleyebilmesi günüzmüz satrancının vazgeçilmez bir parçası iken Türk oyuncuların pgn lerine tamamına ulaşmak nerdeyse imkansız olmuş, turnuva sayfalarından tek tek pgn aramak zorunda kalmış durumdayız.Federasyonun uzun zamandır bu konuda birşey yapmasını bekledim ve beklediniz belki de.

Bu konuda kişisel bir çaba göstermeye karar vererek interneti taramaya ve geçmişten başlayarak bulabildiğim tüm pgn leri büyük bir arşive dönüştürmeye başladım.Gerekli düzenlemelleri yaptıktan yakın zamanda kuracağım site üzerinden turkbase in yarım bıraktığı projeyi şahsen yürütmeyi düşünüyorum, Türk satrancına faydalı olmasını temenni ediyorum. Saygılarımla
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Notasyon tutmanın yaşı yoktur. - Yazar: Ateş Ülker - 15-02-2015, 15:00
RE: Notasyon tutmanın yaşı yoktur. - Yazar: EvrenseLBilgiN - 23-02-2015, 12:25

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi