Şeytanın Avukatından Çılgın Projeler
Başlığı ironik olması açısından seçtiğimi belirterek ülke satrancındaki
düşüncelerimi madde madde yazmak istiyorum. Fikirlerimin saçma, absürt, uygulanamaz ve işe yaramaz olabileceği gerçeğini de cebime koyarak söze başlıyorum.

1- Satrancın her seferinde yaşla değil bilgiyle ölçülebilir bir olgu olduğu gerçeğini dile getirmemize rağmen uygulamada tersini yaparak kategoriyi yaşla belirliyoruz. Yapılması gerekenin 8 yaş, 9 yaş gibi kategoriler yerine 1000-1100, 1100-1200 ukd arası gibi kategoriler olması gerektiğini düşünüyorum.

2- Yeterince kadın sporcu olmadığından şikayet ederken aynı zamanda pozitif ayrımcılık yapacağız diye kadınlar için kategori oluşturarak onları ayrı bir havuzun içine sürüklüyoruz ki bu havuzun nispeten zayıf bir oyuncu havuzu olduğu gerçeğini ve bunun yeterince güçlenemeyeceğini de hepimiz biliyoruz. Gerçek anlamıyla kadın erkek eşitliği ve kuvvetli bayan sporcular istiyorsak, küçüklerden başlayarak bu ayrımcılığa bir son vermeliyiz. Pozitif ayrımcılık istiyorsanız çocuk ligleri dahil tüm takım maçlarına kadın erkek eşitliği sayısını zorunlu hale getirirsiniz. Türkiye kadınlar şampiyonluğu dışında da kadın kategorisi yapmazsınız.

3- Notasyon konusunda sadece yazmayı gerçekten bilmeyen küçükler ve engelliler dışında kimseye taviz vermemelisiniz.

4- Turnuva yı resmi evrak getirmeden mazaretsiz terk eden sporcular için yaşına kaşına bakılmaksızın turnuvanın geri kalanında oynamadığı her maçı oynamış ve kaybetmiş gibi muamele ederek ukd puanlarını kaybetmesini sağlamalısınız.

5- Ülke içindeki turnuvaları kategori turnuvasına dönüştürerek Elo ya dahil edilmesi sağlanmalı ve bir kaç sene sonra 18 yaş üstü sporcuların Ukd puanlarınız silmelisiniz. Ukd yi yetişkin sporcular için içinden çıkılmaz bir bataklık olmaktan kurtarmalısınız

6- Hile ya da şike yapan oyunculara verilecek men cezasına ilaveten Ukd puanlarının silinmesini sağlamalısınız. Caydırıcı etkisi küçük yaşta öğretilerek gelecek nesillere gerekli mesaj vermiş olursunuz.

7- Yetişkin sporcuları da teşvik etmek ve hedef koymak adına 2000 elo dan başlayan ulusal ünvanlar vermeli, bunu belgelemelisiniz hatta bu ünvan için federasyon olarak bir defalığına mahsus düşük bir ücret de talep edebilirsiniz

8- Uluslararası turnuvalara katılmaya hak kazanan küçük sporcuları yurtdışına götürürken en azından bir velinin de yol ve konaklama gibi masraflarını karşılayabilmelisiniz.

Uzun zamandır düşündüklerimi bir çırpıda yazdım, unuttuklarım da vardır mutlaka, aklıma geldikçe yazarım. Saygılarımla.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Şeytanın Avukatından Çılgın Projeler - Yazar: EvrenseLBilgiN - 23-02-2015, 13:43

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi