Şeytanın Avukatından Çılgın Projeler
Öncelikle Sayın Efe Kerem UZUNOĞLU' na konu hakkında görüş belirterek katkıda bulunduğu için teşekkür ederim. Ve müsadenizle cevap vermek isterim

1.madde; ''Bir çok antrenör bilir ki; satranca yeni başlamış bir çocuk özellikle yaşça kendisinden büyük olanlardan aşırı derecede çekinir. Arada güç farklı olmasa bile bu aslında insani bir durumdur. Hangimiz küçükken yaşça büyük rakiplerden korkmadık ki. ''

diye belirtmişsiniz ki benim tam da üzerinde durmak istediğim budur. Çocukları korkutuyor bu sistem, ratingi yüksek olandan, yaşı büyük olandan korkutuyor. Çünkü siz çocukların biliçaltına diyorsunuz ki, bak büyükler seni yenecek ve ben seni koruyorum.Büyüklerle oynamasının anormal bir durum olduğunu ve kendisinin korumaya muhtaç olduğunu öğretiyoruz bir anlamıyla. Tıpkı kadınlar kategorisinde yaptığımız gibi. Ben çocuklara ratingten ve de özellikle yaşı büyük oyunculardan korkutulmamasını öngören bir sistemi tercih ediyorum.

2. madde;
''Üst düzeyde artık kızlar ve erkekler zaten mücadele etmekteler.'' özetiyle yazmış olduğunuz cümleye bakarsak bunun da gerçekleri yansıtmadığını net olarak söyleyebiliriz. Kaç WGM var daha önemlisi kaç kadın GM var. sayıları kontrol edersek sistemin yanlış işlediği görülmektedir. Kadın satrancı erkeklerle var olan düzen içinde mücadele edemiyor, edemeyecek te ne yazık ki.

7. madde; ile ilgili çok gerekli olmadığını düşünmüşsünüz. Türkiye de 2000-2300 aralığında sporcu sayısı oldukça fazladır bu sporcuların önüne hedef koymak, onları onore etmek kimseye zarar vermeyeceği gibi federasyona da ek gelir imkanı doğacaktır. Dolayısıyla faydacı bir yaklaşım gereksiz olarak nitelendirilmemelidir.

8.madde; Federasyonumuz yanlış hatırlamıyorsam diğer federasyonlara kıyasla mali olarak oldukça iyi durumdadır. Üstelik küçük sporcularımızın (bence 14-16 yaş altı) ailelerinden bu şekilde ayılmak zorunda olmaları doğru değildir. Satrancın psikolojik ve motivasyonel yönünü unutmayalım. Kimse 8-10 yaşlarındaki çocuğunu singapura göndermek istemez kolay kolay. Aileler bu durumdan oldukça muzdaripler. Zaten çocuklarının satranç eğitimi için ciddi kaynak ayıran bu insanların bir şekilde desteklenmeleri gerekir.

Saygılarımla...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Şeytanın Avukatından Çılgın Projeler - Yazar: EvrenseLBilgiN - 24-02-2015, 13:29

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi