Katılım Parasıyla Turnuva
Yeri gelince konuşmak yararlıdır.Yarışmanın ödül planının tamamen katılım ücretlerinden karşılanması kumar sayılır mı?İlk soru budur.Aynı durum diğer ülkelerde de vardır.Ödül olarak verilen miktarlar büyük meblağlar değildir.Kurallar önceden belirlenmiş ve herkes aynı ücreti ödüyorsa eşitlik vardır.Bu uygulamayı kumar olarak kabul edersek,Satranç için yaptığımız bütün araç-gereç masrafı,yol parası,otel konaklama ücreti,katılım ücreti ve hatta yarışmaya katılma dolayısıyla iş ve güç kaybı zarar olarak telakki edilebilir.Bütün bu masraflar kumarda kaybedilmiş para olarak algılanabilir.Dolayısıyla ben derim ki yaşam boyunca oynadığımız tek kumar Satranç turnuvaları katılım ücretleri olsun!Bu kadar kumara razı olalım!İkinci soru oldukça önemli sorudur!!Yarışmalarda ödülleri sadece ilk üçe mi verelim?İşte bu sorunun yanıtında birçok kimse ile anlaşamıyorum.Sürekli tartışıyorum!!Ben "ilk on dereceye ödül verin,ayrıca yerliler için ödül ayıralım ve teselli ödülleri de olsun" diyorum.Birçok turnuva düzenleyicisi sadece ilk üçe ödül vermek istiyor.Ödülleri paylaştırdığı takdirde şanının küçüleceğini düşünüyor!Bu çekişme devam ediyor.Ben böyle gerçekleri forumda dile getirince birileri çok rahatsız oluyor ve anlamsız tepkiler de gösteriyorlar.Ama bu bölümde konuşulan konu en çok tartıştığımız konulardan birisidir.Mustafa Demir gerçeği çok güzel ifade etmiştir.Siz sadece Piramidin tepesine hitap etmekte kararlı olursanız Piramidin ortası ve alt kısımları yavaş yavaş çekilmeye başlar.Birgün yalnız kalmanız bile mümkündür.Onun için insanlara teselli ödülü vermekten çekinmeyiniz!Kendi bindiğiniz dalı kesmeyiniz!Sadece ilk üç dereceyi ödüllendirmek öylesine kötü bir alışkanlık haline gelmektedir ki kimi zaman 3 ncü ile aynı puanı paylaşan 4 ncü sıradaki sporcunun bırakın teselli ödülü alması isminin kürsüde açıklanması veya kürsüye çağrılması bile unutulmaktadır.48 yılda nelere tanık oldum?Bu sorunlar konuşulursa çözülür.Toplum sustukça sorunların çözümü ertelenir. Ama çözülmemiş sorunlar birikmeye başlar!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Katılım Parasıyla Turnuva - Yazar: Kasim_Demircin - 23-03-2015, 23:22
RE: Katılım Parasıyla Turnuva - Yazar: GokhanDemir - 23-03-2015, 23:41
RE: Katılım Parasıyla Turnuva - Yazar: Ateş Ülker - 24-03-2015, 16:57

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi