Takım maçlarında eşitlik bozma
İsviçre yöntemi ile düzenlenen takım turnuvalarında eşitlik bozmanın 2014 de Hırvatistan'da düzenlenen Avrupa Emektarlar Birinciliğindeki eşitlik bozma sıralaması gibi olmasını istiyorum.Alışılmış olan bu sıralamadır.Bu sıralama çoğunluğu şaşırtmayan bir sıralamadır.1.Maç puanı,2.Masa puanı,3.Bucholz.
Galibiyet sayısı konusunu son günlerde hiç tartışmadık.Bu çok eski bir tartışmadır.Sayın Sokrates hafızanız gerçekten kuvvetli imiş.Benim 10 yıl önce tartıştığım konuları herkes hatırlayamaz.Galibiyet sayısının eşitlik bozma kriterleri arasında 2 nci veya 3 ncü sırada bulunmasını yıllar önce savunmuştum.Ama o zamanki tartışma bireysel turnuvalar ile ilgili idi.Okurlarımızın kafasını karıştırmamak için Türkçeyi olabildiğince anlaşılır şekilde kullanmaya çalışıyorum!!Benim Federasyonda görevli olduğum dönemde haklı nedenlerden ötürü galibiyet sayısını kullanmak zorunda kalmıştık.Çünkü Türkiye Birinciliği Çeyrek Finali adını verdiğimiz yarışmada kitle halinde salon beraberlikleri olmuştu.Bu gibi eylemler Ali Nihat Yazıcı'nın Başkan olduğu 12 yıllık dönemde olmamıştır.Bu fark Yönetimlerin otoriteyi sağlaması gerektiğini düşündürür.
Sayın Sokrates siz güçlü oyuncuyu ben ise zayıf oyuncuyu korumaya çalışıyor izlenimi yaratmış olduk!Herhalde gerçek amacımız belli bir grubu korumak değildir.Eşitlik bozma sıralamasının nasıl olması gerektiğini tespit etmektir.Yukarda verdiğim örnekde bir takım 17 masa puanı toplamış ve hiç yenilgi almamışken 16 masa puanı almış takımın Birinci ilan edilmesini normal karşılıyorsanız benim söyleyecek sözüm yoktur.
Satranç toplumu "biz yaptık,oldu"mantığı ile yönetilecekse burada yazı yazmamızın anlamı kalmaz.
Sizin gibi hafızası kuvvetli üyelerimizi başka konuların tartışmalarına da bekleriz....
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Takım maçlarında eşitlik bozma - Yazar: SOKRAT - 03-04-2015, 00:04
RE: Takım maçlarında eşitlik bozma - Yazar: Ateş Ülker - 03-04-2015, 09:03

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi