Teşhis ve Tedavi doğru olmalı
Ateş ÜLKER'İN tespitlerine katıldığımı belirtmeliyim.
Konunun aslında konu başlığıyla dolaylı bir ilişkisi de var.
Ancak bazı konularda ekleme yapmak ve farklı gözlemlerimi de sunmak isterim.
Ateş Bey'in tanık olduğu gibi pazar günleri maç oynanmamış turnuvalar olabilir.
Yerel yöneticiler, yerel oyuncuları teşvik etmemiş, yok saymış ve yabancı oyunculara bel bağlamış, ulusal sporcularımız yerine yabancılara kolaylıklar da tanınmış olabilir. Diğer tüm tespitleri de doğrudur, yaşıyoruz.
Elbette daha yerinde düzenlemeler olmalıdır.
...
Ancak benim ekleme yapmak, gözden kaçırılmamasını istediğim noktalar var. Bunların örnek teşkil ederek, çözüme katkı sunacağına inanıyorum.
1- Yerel oyunculara da puan aralıklarına göre düzenlemelerin yapıldığı, özendirildiği turnuva örnekleri vardır. Hatta bu yüzden bir süre 2000 in altına düşme çabasında olan oyuncular olduğunu tahmin ediyorum. Elbette isim veremem bu bir tahmin sonuçta...
2- Pazar günleri genellikle son gün, ödül programı da olduğundan bu gün genellikle 1 tur ile geçer bunu biliriz. Son güne iki hatta üç tur konan turnuvalar da hatırlıyorum.
3- Pazar gününün boş geçtiği turnuva hatırlamıyorum. Belki ben bilmiyorum. Ama eğer hafta sonu turnuvası ise neden pazar günü tur konmasın ki?
4- Ödül bölümünde en iyi yerel oyuncu, en iyi bayan yerli,en iyi 1599 altı, en iyi 1600- 1999, en başarılı UKD' siz gibi uygulamalar da var.
Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Sonuç önemli!
-Bence burada merkezi (TSF) bir düzenleme eksikliğinden çok, örnek teşkil edecek turnuvaları örnek alamama, o turnuvaların izinden gidememe gibi sorunlar var.
-Örgütlenmesini yeterli yapan il-ilçeler başarılı yönergelere ve uygulamalara imza atıyorlar.
- Çünkü örgütsel olarak yerel sponsor kaynaklarına doğru adreslere ulaşılıyor.
-Bireysel ve kurumsal ilişkiler kullanılıp gerekli düzenlemeler iyi anlatıldığı için ödül dağıtımı doyurucu olabiliyor. Bu da turnuva başarısına yansıyor.
-Eskiden kullanılması hayal olan beş bin kişilik spor salonları turnuvalara açılabiliyor.
Sorun bence iyi organize olamamakta yatıyor. İşler büyük ihtimal ile bir-iki kişiye kalıyor ve altında kalıyorlar işin. Bir daha da elbette uğraşmıyorlar.
TSF bunu nasıl düzenleyebilir? Bunu tartışalım.
Zaten belli başlı turnuvalar için öncesinden ilişkiler kurulup anlaşmalar sağlanmış. Her il'e ulaşıp bu düzenlemeyi yapabilir mi? Sponsorluk anlaşmalarının ön görüşmelerini yapabilir belki ama her ilde sponsoru önce kim bulacaktır? Bence o ilin yerel insanları öz kaynaklara ulaşabilir.
Bu arada sponsor bulma ve uygun turnuva yönergesi konusunda TSF il temsilcilerine ve il örgütlerine eğitim vermelidir.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Teşhis ve Tedavi doğru olmalı - Yazar: Ateş Ülker - 28-05-2015, 15:19
RE: Teşhis ve Tedavi doğru olmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-05-2015, 11:22
RE: Teşhis ve Tedavi doğru olmalı - Yazar: AKr - 30-05-2015, 16:33

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi