İzmirde satranç oynayamıyoruz !!
Görüldüğü gibi Piramidin ortasında sorunlar var.Bu bölümdeki yakınmaların en azından kısmen haklı olduğunu çoğumuz biliyoruz.En ciddi sorunlar Piramidin ortasındadır.Bakın bir üyemiz maddi nedenlerle ve zamansızlık nedeniyle Çeşme turnuvasına katılamadığını yazdı.Bu Piramidin ortasında bulunanların klasik sorunudur.Bu sorunları neden azaltamıyoruz?Federasyon Başkanına yardım etmekle görevlendirilmiş olanlar proje üretmiyor!Görünürde üretilen tek proje "Büyükusta-Bütün Ülkeye" karşı maçıdır.Bu projeyi neden ortaya koydular?Hem ses getirecek hem de Piramidin üst kısmının gücünü göstermiş olacaktır.Piramidin ortasına ise hiçbir yararı yoktur.Yatırımları tamamen Piramidin tepesine sunmak, Federasyon yönetimlerinin 1991 den beri değişmeyen yöntemidir.Bunun değişmesi çok uzun zaman alacaktır.Çünkü bütün çalışanlar ve yardımcılar kendilerini bu yönteme alıştırmıştır.Yeni bir proje getirip Federasyon Başkanına onaylatmak isteyen yoktur.
İzmir'de yaşayan arkadaşımız İzmir'de düzenlenen yarışmaya katılamıyorsa o zaman uzak illerdeki arkadaşların hiç gelme şansları yoktur.Yine bu bölümdeki yazılardan birinde amatörlerin Balkan ülkelerindeki turnuvalara katılmaya başladıkları hatırlatıldı.Bunları sayısı başlangıç için önemli değildir.Ama bazı yenilikler yapılmazsa bunları sayısı artacaktır.Çok sayıda amatör ve Piramidin ortasında bulunan Satranç sporcusu Türkiye'de düzenlenen yarışmalara katılmayarak boykota başlayacak ve en kısa ve kolay yoldan gidebileceği ülke arayacaktır.O zaman Türkiye'deki açık turnuvalarda yabancı ustalar kendi aralarında oynamaya başlayacaktır.Düzenleyiciler de yerliler için ödül ayırmaktan kurtulmuş olacaktır!!Birçok il temsilcisinin ciddiyetine ve iyiniyetine güveniyorum.Gökhan Narman da bunlardan biridir.Bugünkü Federasyon Başkanı da çok sayıda insanı sonuna kadar dinleyerek yeni bir anlayış getirmiştir.Ancak bardağın dolu olan kısmı henüz sorunları aşmamızı sağlamamaktadır.İstanbul'da yapılan son turnuvalardan birinde yerliler Dağcılık antrenmanı yaptı.Paraya kıyanlar turnuva yerine ulaşmak için faytona bindiler.Sonra da yorulmuş yerli ile temiz havada dinlenmiş yabancı karşılaştılar.Yerlilerin bunu önceden hesaplayıp katılmamaları gerekirdi.Hem katıldılar.Hem de sonra yorgunluktan yakındılar!!
Eninde sonunda mutlaka bir "Satranç Sporcuları Birliği"kurulacaktır.Bu proje ben hayatta iken gerçekleşmeyebilir.Uzun zaman alacağını düşünüyorum.Ama birgün gerçekleşecektir.Çünkü gittiğimiz yol bellidir.Yeniliklerin kabul edilmesi çok zaman almaktadır!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: Ateş Ülker - 06-07-2015, 02:02
Zorunlu bir yazı - Yazar: Gokhan_Narman - 07-07-2015, 23:34
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: wadef - 08-07-2015, 12:05

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi