BİR PROJE
[color=#0000CD]

Değerli üyeler,

ÖSF da Satranç İle Büyüyorum başlıklı konu açılmış ve yine yazar kadrosu tarafından konu ilgili derneğin kuruluş amaçları, kurucu kişiler ve derneğin ticari geleceğinin araştırılması yönüne çevrilmiştir.

Ben şahsen böyle bir araştırmanın içinde yer almak istemem. Bu alanda kendimi gerekli hukuki donanıma sahip görmemekteyim.

İlgili sayfada belirli bir süre kalabildim.

Ancak ne zaman ki ülkemizin gerçek satranç emekçilerine namlu doğrultulmuştur, o zaman safımı belli etmek durumunda kaldım.

Hakkımda ve bu yeni sayfa açmakla ilgili her türlü spekülasyonlara çekinmeden buradan da cevap vereceğim.

Ancak Satranç İle Büyüyorum başlıklı konunun açılış amacı ne kadar etik ve aslı olmayan yakıştırmalar ne kadar doğrudur?

Bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Bir kere;

SATRANÇ İLE BÜYÜYORUM, bir dernek ismi olmakla birlikte aynı zamanda da bir proje adıdır.

Bu amaçla da 13-14 Haziran 2015 tarihlerinde Ankara'da ULUSLARARASI SATRANÇ ÇALIŞTAYI düzenlenmiştir.

Bu söz konusu çalıştayda ben de katılımcı olarak davetliler arasında yer aldım.

Proje, Satrançla Büyüyorum Kulübü Derneği tarafından yürütülecek olup,tüm harcamalar sadece Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın belirlediği usullere göre yapılacaktır ve denetlenecektir.

TSF bu sürecin hiç bir aşamasında herhangi bir harcama yapmayacaktır.

Söz konusu dernek de yapacağı alımları, usulune uygun şekilde yapacağı ihale ile yapacaktır.

Satranç AŞ üzerinden herhangi bir işlemin yapılması söz konusu değildir.

Uluslararası Satranç Seminerleri çalışması da tamamen Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile yapılmış, Federasyonumuz da bu etkinliğe davet edilmiştir.

Bu çalışmanın usulune uygun yapılıp yapılmadığı da hem Başbakanlık hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenmiş ve gerekli ödemeler ilgili kişi ve yerlere ilgili kurum tarafından yapılmıştır.

TSF sürece sponsor olarak destek vermemiştir.

Ancak projeye teknik olarak destek vermiştir. Bunun karşılığında da ne bir nakdi ödeme almış ne de herhangi bir ödeme yapmamıştır.

TSF söz konusu Satranç İle Büyüyorum konu başlıklı sayfada ilgili kişilerce iddia edildiği üzere herhangi bir spor kulübüne, derneğe veya ticari işletmeye imtiyaz sağlamamıştır. Ama bu imtiyaz TSF sağlanmıştır. Çünkü proje amacı ülke satrancının gelişimiyle ilgilidir.

Federasyonların kuruluş mevzuatlarında o spor dalını ülke genelinde yaymak öncelikli görevdir.

Elbette TSF davet edilecekti.
TSF, söz konusu projeye ve çalıştaya yukarıda adı geçen kulüp ve sponsorca davet edilmiştir.

Ortada;
1-) Bir derneğin projesi( SATRANÇ İLE BÜYÜYORUM)
2-) Sponsor bir kuruluş (Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Spor Toto Teşkilatı)
3-) Teknik desteğin alınacağı ilgili federasyon (TSF)
vardır.

Ayrıca şunun da iyi bilinmesi gerekir ki; bahse konu kulüp bir ticari kuruluş değildir. Ticari faaliyet de icra etmemektedir. Tüm gelir ve giderleri İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesinin denetimindedir.

Proje içeriğine gelince; Proje kapsamında Türkiye’nin 1000 ana sınıfına satranç malzemeleri gönderilecektir. Bu gönderim tamamen ücretsiz olacaktır. Federasyonumuz da proje için yaptığı tüm harcamaları Satrançla Büyüyorum Kulübünden alacaktır.

Projenin sponsoru ise Spor Toto Teşkilat Başkanlığıdır.

Spor Toto, Kulüple imzaladığı protokol kapsamında projede belirlenen işlerin yapılması karşılığında bu işlerin bedelini Kulüp hesaplarına aktaracak, kulüp de burada gerekli harcamaları yapacaktır.

Halen yürürlükte olan mevzuatımıza göre dernekler bağış verip, bağış kabul edebilmektedir.

Değerli üyelerimizin bilgisine saygılarımla sunarım.
[/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-07-2015, 18:31
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-07-2015, 22:38
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-07-2015, 20:34
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-07-2015, 21:49
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-07-2015, 23:08
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 31-07-2015, 16:20
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 31-07-2015, 19:13
RE: BİR PROJE - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 01-08-2015, 21:15