Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit.
(13-01-2016, 11:31)EnisBilyap Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben İzmir Satranç Derneğine ilk adımımı 12 yaşında 1972 yılında attım, yıllar içinde çok değerli satranç ustaları ve satranca gönül vermiş yüzlerce arkadaşım oldu. Tek tek isimlerini saysam bu sayfaya sığmaz. Daha sonra Türkiye Şampiyonaları için İstanbul Satranç Derneğine gitmeye başladım, yine onlarca usta, yüzlerce satranç dostu. O günlerden içime işleyen bazılarını şu şekilde sıralayabilirim;

* Açılış ve kapanış saatleri değişmez! 
* Her derneğin muhteşem bir kütüphanesi olurdu.
* Her dernekte mutlaka Türkiye'nin en iyi oyuncusunu görürdünüz.
* Mutlaka Veteranlar vardır ve saygı üst seviyededir.
* Her zaman size uygun bir rakip, tadına doyulmaz maçlar, analizler.
* Kendiliğinden oluşan yıldırım turnuvaları ELO ortalaması en az 1900.
* İl Birinciliklerinin vazgeçilmez mekanı olurdu dernekler.
* En önemlisi, dernekler o ilin bilir kişisidir.

Özlüyorum o günleri.

Saygılarımla....

Dernek ve kulüpler özlediğiniz dönemdeki haliyle gerçekten faydalıdır. Şimdi ise derneklerin yerini satranç merkezleri aldı. "100 liraya yakın para alıyorsun, satranç bilmene de çok gerek yok, taşları dizmeyi ve hareketlerini bilsen başlangıçta yeter. Gel sen de hakem/antrenör ol." diyerek satranca davet edilen kişilerin bazılarının çocuklara satranç öğretme işinde para olduğunu görerek açtığı merkezler de az değil. İyi satranççılar tarafından açılmış az sayıdaki merkezin de önceliği doğal olarak masraflarını çıkarmak ve kâra geçmek oluyor. Bu şartlarda yazdığınız maddeleri günümüz şartlarına uyarlarsak:

* Merkezin sahibi asıl işinden çıkınca yada haftasonları açık oluyor.
* Zamanında alınmış birkaç kitap olabiliyor. Onun haricindeki kitaplar toptancıdan alıp öğrencilere satmak için bulunuyor. Zaten bilgisayar ve projeksiyon cihazı "modern" olduğu için kitapların yerini alıyor!
* Her dernekte mutlaka Türkiye'nin zenginlerinden bir veli görürsünüz.
* Veteranların aksine notasyon tutmak için yazı yazmayı öğrenmemiş bir çocuk vardır.
* Her zaman yeni başlayan bir öğrencinin "Kendinden iyi oyuncularla oynayıp tecrübe kazanmasına" yardımcı olabilirsiniz. Hatta 1-2 hamlede matları beraber çözebilirsiniz.
* Çocuklar para getirdiği için yetişkin turnuvalarına yanaşmazlar.

Özlemekte haklısınız...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit. - Yazar: Attorney at Law - 13-01-2016, 11:54

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi