Yerli dinamikler teşvik edilmelidir.
Yerli dinamikler nasıl desteklenir?
Herşey yöneticilerin elindedir.Çok kolaydır.Sadece yeniliklere açık olmak yeterlidir.
Zaman zaman gözüme çarpan örneklerden biri üzerinde duracağım:
Bir açık turnuva düzenleniyor.Genel klasmana verilen toplam ödül 11.000 lira,Türk sporculara verilen toplam ödül 600 lira,yerel sporculara verilen toplam ödül 600 lira olarak belirlenmiştir.Yerli dinamiklere verilen toplam ödül, genel klasmana verilen toplam ödülün yaklaşık % 10 udur.Bu oranı yükseltmek yerel yöneticilerin elindedir!
Bu oranın yükseltilmesini neden tavsiye ediyorum?Ustalarımız ve usta adaylarımız belli illerde toplanmıştır.Birçok ilimizde uluslararası turnuva düzenlense bile dikey gelişme hız kazanamamaktadır.Eğer dikey gelişmeye hız kazandırmak istiyorsak yerli dinamikleri teşvik etmeliyiz.Ancak yerel yöneticiler Satranç Federasyonundan işaret gelmedikçe yerli dinamikleri teşvik etmiyorlar.Kısır döngü devam ediyor.Kısır döngü federasyonun web sayfasındaki başlıklara ve bu forumdaki tartışmalara bakılırsa devam edecek!
Öte yandan yurtdışında kendi dinamiklerini destekleyen örnekler görüyorum.Bundan dolayı "biz de kendimizi daha çok teşvik etmeliyiz" şeklinde düşünüyorum.
Antrenör sayısının ve kurul sayısının fazlalığından yakınanlar var.Bu iki konudan yakınmaya gerek yoktur.Yanlış öğreten antrenör varsa yakınalım!Yanlış öğreten antrenörü dışlayalım!Yanlış yapan kurul varsa bu yanlışın ne olduğunu burada yazalım!Bu kurulların maliyeti federasyonun bütçesini zorluyorsa keza bu kurulların azaltılması gerektiğini savunalım!Ama bu kurulların maliyetinin hiç bir önemi olmadığını hepimiz biliyoruz!Muhtemelen senede bir defa yapılan toplantılara katılanların harcırahları ile sınırlıdır.
İl temsilciliği görevine gerek olmadığını savunanlar var.İl temsilciliği, yasalarla belirlenmiş görev ve sorumlulukları çok iyi bilinen bir sistemdir.Bunun değişmesini önermek mümkün değildir.Sadece İl temsilciliğinin ne kadar başarılı olduğunu sorgulamak mümkündür.Bir sistemi ortadan kaldırıp yerine yenisini getirmek çok zordur.
Bugün biraz konuyu değiştirelim!Yerli dinamikleri teşvik etmeyi düşünüyor muyuz?Uygun görürseniz biraz da bu konuya eğilelim!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yerli dinamikler teşvik edilmelidir. - Yazar: Ateş Ülker - 11-03-2016, 16:34

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi