Eleştiri-yorum
(31-10-2016, 16:52)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Başka bir açı daha var :

Görevinden istifa etme geleneği bizde yok.
...
 Federasyon içinde uzun yıllar üst görevlerde çalışmış en az bir kişi ise görevden alınanı “iyi” bildiğini söyleyerek uygulamayı yanlış bulduğunu dile getiriyor.
...

İl temsilcisini “iyi” biliyorsan, senin yönetiminde olan o kişinin başka bir kurum tarafından görevden alınmasına niçin karşı çıkmadın ? Karşı çıktın da haberimiz mi olmadı ? Yoksa karşı çıkamayacak kadar, yani “iyi” nin yanında olamayacak kadar mısın ?
...

[size=large]Öncelikle sadece KOCAELİ'DE görevden alınma olmadı.[/size]
[size=large]Bireysel karşı çıkış olarak şahsımı işaret ediyorsanız bu konuya ilk olarak ben bayrak açtım. Sadece ÖSF da değil. Diğer sosyal paylaşım sitelerinde de...
[/size]

[size=large]https://www.facebook.com/groups/ozgursatrancforum/?fref=ts[/size]
[size=large]http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=4330[/size]
[size=large] [/size]
[size=large]Sn. Feti,[/size]
[size=large]Ben de bir başka açıdan bakayım o zaman. Şimdi satranç dışı bulunacak bu yorumum ama sizin anlayacağınızı düşünüyorum. Okumayanlar okumasın, anlamayanlar da anlamaya çalışsın lütfen. Sizin okuyacağınızı, anlamaya çalışacağınızı biliyorum.
...
[/size]
[size=large]Toplumumuzda bir çok sosyal yapı ve kurum, görevli kişiler belli bir mevzuat  ile ta en BAŞ-tan yönetilir. Ben buna ÇAN KULESİ ismini veririm.
[/size]
[size=large]ÇAN KULESİ nin haberi ve onayı olmadan bu ülkede ne bir seçim yapabilirsiniz, ne bir seçim sistemini değiştirebilirsiniz ne de ortada açık bir hile varsa bile bunu değiştiremezsiniz.
 Haksızlıklar için de  aynı durum ve sonuçlar söz konusudur.Bir çok öğretmen arkadaşım açığa alındı. Diplomaları ve sertifikaları donduruldu ve geçersiz kılındı. Haberlerden takip ediyoruz işte. Kurunun yanında yaş da yanmakta. Aileler ve çocuklarının geleceği belirsizliğe sürüklenmekte. İçlerinde intihar duygusundan vaz geçirdiğimiz arkadaşlarımız oldu. Eşlerinden ayrılarak Güneydoğu'ya tayin olanlar görevlerine yine iade edildi. Bunu başardık. Ama bunda en öncelikli etken ÖRGÜTLÜ YAŞANTIYA OLAN İNANCIMIZDIR. EĞİTİM-SEN bu konuda her zaman olduğu gibi yine hayatın içinde idi. Çok az sayıda arkadaşımızı kurtarabildik. Ama geride binlercesi var.
[/size]
[size=large]Bunun en somut benzer örneklerini içinde hayatı birlikte paylaştığımız zamanlardan tanıklık yaparak bildiğinizi sanıyorum. Siyasal yaşamda bu böyledir. Seçimlerde de bu böyledir. Aslında bu tüm dünyanın ortak sorunudur. Çünkü bir çok ülkede seçim sonrası iktidarların hile yaptığı iddiasıyla itirazlar yapılır. Ama sadece itirazlar...Gerekli inceleme ve soruşturmalar yapılmadan da zamana bırakılır, unutulur gider.
[/size]
[size=large]Haklının ya da doğrunun yanında olduğunu söylese de bizim insanımız güçlünün ve kalabalıkların yanındadır her zaman.

Bu hep böyle olmuştur. Kalabalıkların yanında değilseniz ÖTEKİSİNİZDİR!
[/size]
[size=large]Sevgili Halil'de bu anlamda bir -öteki- ilan edildi. Görev süresi içinde ne bir haksızlığı ne bir adaletsizliği ne de bilgisizliğe dayalı bir yanlışı olmamıştır. Çok şeyi göze alarak adil davranır, ötesini dert etmez!
[/size]
[size=large]Sizin yazınızdan anladığım kadarıyla KURUMSAL BİR TEPKİ BEKLEMEKTESİNİZ!
 [/size]
[size=large]Haklısınız!!
Benim de genel olarak bakış açım budur. Tepkimi esirgemem. Örgütlü olmak bu ülkede çok uç bir şeydir.
[/size]
[size=large]Ancak satrancın şöyle ince bir durumu da vardır.
Bunu kabul edersiniz ya da etmezsiniz. Ama ortaya koymalıyım...
[/size]
[size=large]Satranç şu an diğer federasyonlar gibi çok maddi gelir getiren bir branş değildir. Onun için ülke yönetiminin ve iktidarların yeterince yatırım yapmadığı bir daldır. Oysa futbol ve basketbol öyle mi? Neden bu branşlarda iktidar tam yönetim ve denetim istiyor? Sadece rant da değil aslında. Propagandası için de...
[/size]
[size=large]Ama satranç öyle değil. Bugün belki rant yok. Ama çok derinlerde geniş kitlelere hitap etmektedir. Yarın rantı da olduğunda anında çöreklenecekler, göreceksiniz. Aynı güreş, futbol ve diğer spor dalları gibi olacak. Yaz olimpiyatlarında getirilen skandal sonuçları gördük işte. Başına o adamı alıp başka kendi adamını koyacaklar. Çözüm adına attıkları hiçbir adım yok. Çünkü bu devletin ne bir spor politikası var ne ona ayırdığı bir bütçe... Her kademede  liyakata dayalı olmadığı için "hangi bakan o işin içinden gelmektedir ?"sorusu çok aykırı bir soru da değil.
[/size]
[size=large]Bu gün beklemedeyiz. Seçim sonrası eli güçlenen TSF belki yeniden atama yapacak. Bu bir yerlerden döner mi bilmem.

Ama KOCAELİ'DE eğer liyakata dayalı bir atama olmaz ise bilin ki yukarıda anlattığım şekilde satranç bir şekilde politikasız yöneticilerin kontrolüne girmeye başlamıştır. Diğer illerdeki gibi ahbap çavuş ilişkilerine dayalı yönetim sonucunda yılda 1-2 turnuvayı zor görürüz. Satranç adına merkezden gelen bütçe diğer branşlara dağıtılma gerekçesiyle iç edilir. Ara ki bulasın bir il temsilcimiz olur.
[/size]
[size=large]Siz bunları yakından bilen ve tanıklık yapan birisiniz. Son 14 yıldır Kocaeli diğer illerin yaşadığı anlık ya da kalıcı sorunların hangisini yaşadı?
[/size]
[size=large]Burada yaşayan bir insan olarak hangi turnuvamız aksadı? Hangi etkinliğimiz eksikti? Bir çok il'e örnek olan ilimiz şu anda bitkisel hayatta bile değil.

YAŞAM BELİRTİLERİ DURDU!

İşte, sayfamızda haftalardır etkinlik ve haber yok. Cumhuriyet kutlamasını bile sayfamızdan yapamıyoruz. 13 kişi ve 1390 0rtalamalı göstermelik bir turnuva...Son turnuva 28 Haziran da yapılmış. 60'tan fazla sporcusu komşu il'e turnuvaya gitmiş. Hatırlayın yüzlerce sporcu komşu illerden bize misafir olurdu.
[/size]
[size=large]Şimdi liyakata dayalı olmayan bir süreçte aday da bulunamadı. Süreç ortada...
[/size]
[size=large]Benzeri,  TEPKİSEL İSTİFA önerinizle TSF de yaşanır. İlk olarak KAYYUM ATAMASI ya da kan uyuşmasına uygun BAŞKAN gelir.
[/size]
[size=large]Beğenir ya da beğenmezsiniz. Şu andaki yönetim- alternatif de olmadığı bu süreçte eldeki mevcut tek yönetimdir!

Bu yönetimi devam ettirmek, yeri geldiğinde yerden yere vurarak eleştirmek, yeri geldiğinde savunmak zorundayız. Bazen eleştirerek de savunma yapılır. Ya da yönetimi desteklemediğiniz halde icraati destekleyebilirsiniz.
[/size]
[size=large]Tepkisel istifa gereğinde yapılır. Çözümsüzlük ya da çaresizlikte bile umut arayışlarınız devam etmelidir.
[/size]
[size=large]Bunlar benim düşüncemdir, katılın ya da katılmayın.[/size]
[size=large]Önümüzde bir seçim var, sistemine kökten karşı çıktığım, hiç etik ve hakkaniyetli bulmadığım...

HAYIRLISI DİYORUM BEN!
[/size]
[size=large]Saygı ve selamlarımla.[/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Eleştiri-yorum - Yazar: Feti - 20-10-2016, 14:26
RE: Eleştiri-yorum - Yazar: Miyazaki - 20-10-2016, 15:56
RE: Eleştiri-yorum - Yazar: muzaffer şekerli - 21-10-2016, 06:58
RE: Eleştiri-yorum - Yazar: Miyazaki - 21-10-2016, 07:16
RE: Eleştiri-yorum - Yazar: Feti - 23-10-2016, 21:48
RE: Eleştiri-yorum - Yazar: Feti - 24-10-2016, 23:30