Carlsen Karjakin Dünya Şampiyonluğu maçı yönergesinde hata mı var?
Sudden death maçına gerek kalmadan 4 oyunluk ilk Hızlı Satranç aşamasında maç sonuçlandı.Ben bu garip deyimi tartışmak için Türkçe anlamını kullanıyorum.Bizim Federasyon ısrarla "altın puan maçı"deyimini kullanıyor.Bu ifadenin esasen rahatsız edici bir yönü yoktur.Ancak FIDE nin sudden death deyimini kullanmaması gerekir.Sporda yenilmeyi ölümle ilişkilendirmek gelecek kuşaklara güzel mesaj vermiyor!Batı her zaman İnsan hakları ve Demokrasinin savunucusu olduğunu öne sürer.Doğuda "ölüm cezasının "tartışılmasına bile izin vermez.O zaman Spordaki yenilgiyi ölüme benzetmek doğru değildir.Bizim federasyon "altın puan"deyimini kullanarak farkında olmadan FIDE nin bir kusurunu gizlemiş oluyor.Yapılması gereken Türkiye Satranç Federasyonunun FIDE nezdinde bu hoş olmayan "sudden death"deyimine itiraz ederek bu deyimin Satranç literatüründen çıkarılmasını sağlamaktır.Bunun için federasyon yönetim kurulunun bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekir.Sudden death deyimi Sporun evrensel amaçlarına aykırı bir deyimdir!!Bunu kullanmak Batının bir yanlışıdır.Aynı şekilde eklemeli olmayan düşünme süreleri için "giyotin"deyiminin kullanılması da Gelecek kuşaklara(küçüklere)kötü mesajlar veriyor.FİDE nin üyesi olmakla ortaya çıkan yükümlülük, sadece bol turnuva düzenleyip çok sayıda yabancı ustayı ağırlamaktan ibaret olmamalıdır!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Carlsen Karjakin Dünya Şampiyonluğu maçı yönergesinde hata mı var? - Yazar: Ateş Ülker - 01-12-2016, 17:00

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi