Hızlı ve Yıldırım Satranç 2016 Dünya Şampiyonası
(31-12-2016, 22:02)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: .Bir takım yarışmasında benim oynadığım takım yarışmayı 18 puanla bitirdi.Bu 18 puan, masa puanı idi.Oysa eşitlik bozmada önce Maç puanına baklıyordu.17 puanı olan bir başka takım ile bizim takımın maç puanları aynı idi(10 puan)Aramızdaki maç 2-2 sonuçlanmıştı.Böyle bir örnekde maç puanları eşit olunca masa puanlarına bakılması gerekir.Ne yazık ki o yarışmada Masa puanlarına bakılmadı.Bucholz alttan eksi 1 puanına bakıldı.Böylece 17 puan alan takım Birinci ilan edildi.18 puan alan takım İkinci oldu.Böyle bir örneğin Dünyada başka bir ülkede yaşanabileceğine inanmıyorum.Yerel yöneticilerin bu yanlışlığı yapmasının nedeni ilgililerin deneyimsizliği ve yanlışı düzeltme yönünde cesaret göstermemeleri ile açıklanabilir.Masa puanının bu kadar ihmal edilmesi kuralların yanlış yorumlanması ve yanlış anlaşılmasıdır.Bu yanlış Türkiye'de inşallah bir daha olmaz!Alın teri ile kazanılmış puanları hiçe sayıp, rakiplerin Bucholz puanına bakmak çok ciddi bir yanlıştır!

Ateş Bey merhaba,
2 senedir her farklı tartışmada bahsettiğiniz şu meşhur turnuvada sizin rakip takımınızda oynadığım için yazmamakta ısrar ediyordum ama dayanamadım. En altta bahsettiğiniz turnuvanın yönergesi ve Kulüpler Şampiyonası yönergesi mevcuttur. Ben sadece 1 tane örnek olarak Kulüpler şampiyonasını gönderiyorum aklıma ilk olarak o turnuva geldi mutlaka daha fazla örnek vardır. Her ikisi de isviçre sistemi takım turnuvası olarak oynandı. Ve her iki turnuvanın da eşitlik bozma kriterlerinde Bucholz öncelikli geliyor. Bir sporcu/takım turnuvaya katıldığında yönergeyi kabul etmiş sayılır. Bu kadar üst düzey tecrübenizle yönergeyi okumadan turnuvaya giriş yaptığınızı düşünmüyorum. 

Benim mantığım eşitlik bozmanın doğru olduğu yönünde çünkü döner turnuva oynanmıyor, herkesin rakibi farklı ve  örnek olarak 10 puan almış bir takımı 2,5-1,5 yenmek ile 7 puan almış takımı 4-0 yenmek aynı şey değil ve bu eşitliği bence Bucholz daha sağlıklı çözer. Ancak 2 senedir sadece tek bir turnuva üzerinden örnekle ilerliyorsunuz. Sanki sadece sizin bahsettiğiniz turnuvada oluyormuş gibi anlatıyorsunuz. Halbuki kulüpler şampiyonasının da final sıralamasını incelediğimde 2. ve 3. takımlarında da benzer bir duruma rastlıyorum ancak henüz bu sıralamaya itiraz eden görmedim çünkü yönergedeki eşitlik bozmaya aykırı bir durum görünmüyor. 

http://tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/tum...-yonergesi

http://istanbul.tsf.org.tr/images/turnuv...asi_R2.pdf
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Hızlı ve Yıldırım Satranç 2016 Dünya Şampiyonası - Yazar: Bugra Ayyıldız - 02-01-2017, 10:59

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi