Tarihten Bir Yaprak - 1980 Türkiye Birinciliği
Muzaffer bey içinden geleni olduğu gibi ifade ederken yoruma açık bir cümle yazdı.""Adana fazla satranççı yetiştiremedi"".Oysa Adana, Satranç Federasyonu ile olan bağlantıları açısından ve nüfusu açısından satranççı yetiştirecek bir potansiyele sahiptir.Kaldı ki Adana'nın dışında Satranç etkinliklerine katkı sağlayan ama satranççı yetiştiremeyen çok sayıda il vardır!Bu gerçeği ben yıllardır "dikey gelişmenin yavaşlaması" olarak isimlendiriyorum!Bu deyim meseleyi kısa yoldan anlatmaktadır.Bunun nedenleri neler olabilir?Başlıca neden resmi Federasyonun kurulduğu 1991 den beri Piramidin ortasına bakım yapılamamış olmasıdır.Orta Anadolu'da yaşayan orta yaş kuşağındaki bir arkadaşımız 10 sene önce IM olabilecekken henüz daha yeni FM olabilmiştir.Halen Türkiye'de düzenlenmekte olan açık turnuvaların yapısı, dikey gelişmenin hızlanmasına katkı sağlamıyor.Bu etkinlikler yabancılar için verimli oluyor.Hem tatil yapmış oluyorlar hem de ödül kazanıyorlar.Açık turnuvalarda yerli oyuncu, yabancı oyuncu ile karşılaşamıyor.Küçük illerde yapılan etkinliklere önce büyük illerdeki yerli ustalarımızın ayağı alıştırılmalıdır.Oysa yerel yöneticiler daha çok yabancı ustayı getirmenin telaşına düşmektedir.
Öte yandan bana göre dikey gelişmenin yavaşlamasına yol açan nedenlerden biri de bazı illerin içindeki rekabet ve bu rekabet nedeniyle birlikteliğin sağlanamamasıdır.Dikey gelişme nasıl hızlanır?Anadolu'daki oyuncular 3 büyük ilde yaşayan yerli oyuncularla daha çok oynama imkanı bulmalıdır.3 büyük ildekiler de daha çok yabancı usta ile karşılabilmelidir.Bu söylediklerim doğru değilse birisi neden doğru olmadığını açıklamalıdır!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Tarihten Bir Yaprak - 1980 Türkiye Birinciliği - Yazar: Ateş Ülker - 23-02-2017, 23:52

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi