Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?
Pilastik ve lastik.
Uluslararası iddiasıyla yola çıkılan Malatya turnuvasında pilastik ve lastik malzemeler kullanılmış.
Birkaç istisna dışında tümüyle tüm malzemeler pilastik ve lastikten mamul.

Pilastik ve lastikten oldum olası pek hoşlanmam. Çünkü hammaddelerinin nelerden üretildiğini yakinen gördüm, biliyorum. Piyasadan toplanan tüm hurda pilastik ve lastikler kaba ayrışma işleminden geçtikten sonra, yani üzerlerine yapışmış her türlü çamur, pislik, vs. den ayrıştırıldıktan sonra her çeşit pilastik ve lastik hurdalar (içlerindeki değerli (!) olan terlikler önemli bir miktar tutar) ısı potalarına dökülerek eritilirler. Makinalardan çıkan son mamuller bahçelerimize su hortumu olarak, masalarımıza su bardağı, yemek tabağı olarak ve çocuklarımızın önüne oyuncak olarak getirilirler. Bildiğim için nasıl imal edildiklerini evime almamaya çalışırım hurdadan imal ettiklerini.

Malatya’da kullanılan pilastik ve lastik malzemeler hurdadan mı imal edildi yoksa hammaddesi saf petrol olan malzemeden mi imal edldi bilmiyorum. Neticede Malatya’da kullanılan malzemelerin tamamı pilastik ve lastikten imal edilmiş. Yakışmamış uluslararası olduğu iddia edilen turnuvaya.

Malatya’nın sandalyesi, masası, örtüsü, su şişesi, vb.,vb., tamamı pilastik ve lastikten. Bazı turnuvalarda ahşap ve kumaş malzemeler görmüştüm. Sandalyesi, masası, örtüsü ahşaptan ve kumaştandı. Malatya’daki organizatör işin kolayına kaçmış. Tüm malzemeleri pilastik ve lastikten üretilen eşyalar kullanmış. Davet ettikleri misafir GM lere farklı davranmamışlar eşitlik olsun diye. Onların kullandıkları malzemeler de pilastik ve lastikten.

Ha, bu arada unutuyordum. Satranç takımları da pilastik ve lastikten. Ben de günlerdir düşünüp duruyordum canlı yayın neden yapılmıyor diyerek. Tabii ki yapılamaz canlı yayın ! Elektriki aksam pilastik ve lastik satranç takımlarının neresine monte edilecek ki !

Ordu’daki organizatörün hakkını teslim etmek lazım. Orada da pilastik ve lastikler yoğun olarak kullanılmış ama B kategorisinde bile ahşap satranç takımları ve konforlu-yumuşak-kumaşvari sandalyeler yer yer kullanılmış.

Malatya’daki pilastik ve lastik satranç takımlarının yanında Ordu’daki ahşap satranç takımları arasında bayağı bir kalite farkı var.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ? - Yazar: Feti - 29-08-2017, 10:12

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi