Lisans Vize Ücretine %100 Zam
Hikaye ve senaryolar

İşyeri sahibiyim. Her yıl bütçe yaparım. Sattığım mallara enflasyon oranı kadar zam yaparım. Gelirimi-giderimi hesaplayarak denkleştirmeye çalışır ve ne uzarım ve ne de kısalırım. Bazen bütçemde gedikler açılacağını tahmin ettiğimde mallarımın fiyatını kısa bir süreliğine düşürerek sürümden daha fazla kâr elde edip bütçemi denkleştiririm.

Geçen yıl işler kesat gittiydi. Ekonomik olarak epeyce sarsılacağımı hesap ederek mallarıma enflasyondan biraz daha fazla zam yapmaya mecbur kaldım. Böylece geçen yılı da hasarsız atlattım.
Sattığım mallardan gelen gelir her yıl yaptığım bütçemi sağlamam için bugüne kadar yeterli oldu. Gül gibi geçinip gidiyordum, ta ki aşağıdaki senaryolar gerçekleşene kadar.

Senaryo 1-Bu yıl bulunduğum iş sektöründe pazar genişledi. Ama ben genişleyemedim. Ürettiğim ve sattığım mallar aynı. Genişleyen pazardan ben de pay almak istiyorum. Ama yerim dar, üretim makinalarım az. Pazardan daha fazla pay alabilmem için daha geniş ve merkezi bir yerde işyeri sahibi olmak ve üretim makinalarımın sayısını artırmak istiyorum. Fakat bunları yapabilmek için bütçem elvermiyor. Ne yapabilirim diye düşündüm. Sürümü çok olan sattığım bazı mallarımın fiyatlarını artırmak aklıma geldi. Bugüne kadar yeterince artırmamıştım. Hem çok fazla artırsam bile piyasa benim mallarımı tanıyor. Sanırım mallarım piyasada tutuldu. Yüklüce bir zam yaparsam işimi büyütmek için yeterli sermayeyi toplarım herhalde.

Senaryo 2-Bu yıl hiç beklemediğim bir şey oldu. Maliyeciler işyerime denetime geldi. Defterlerimi incelediler. Hain muhasebecim hesaplarda hata yapmış. Maliyeciler yüklü miktarda ceza kestiler. Şimdi bu cezayı ödeyebilmek için kara kara düşünüyorum. Sürümü çok olan sattığım bazı mallarımın fiyatlarını artırmak aklıma geldi. Bugüne kadar yeterince artırmamıştım. Hem çok fazla artırsam bile piyasa benim mallarımı tanıyor. Sanırım mallarım piyasada tutuldu. Yüklüce bir zam yaparsam maliyecilerin kestiği cezayı karşılarım herhalde.

Senaryo 3-Bu yıl bana hammadde veren büyük firmada değişiklik olmuş. Başka şirketlere de hammadde vermeye başlamışlar. Ne yaptım ne ettiysem, ne kadar dil döktüysem çare olmadı, ikna edemedim. Bana her zamanki miktar kadar hammadde vermelerini sağlayamadım. Hammaddemi kıstılar. Ne yapabilirim diye düşündüm. Sürümü çok olan sattığım bazı mallarımın fiyatlarını artırmak aklıma geldi. Bugüne kadar yeterince artırmamıştım. Hem çok fazla artırsam bile piyasa benim mallarımı tanıyor olduğu için ve mallarım piyasada tutulduğu için satışlarım azalmaz, kârım artar. Böylelikle, yüklüce bir zam yaparsam maliyeti daha fazla olan hammaddeyi yurtdışından ithal edebilirim herhalde.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: pranga - 26-08-2017, 10:05
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Barışkaan - 31-08-2017, 16:26
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Feti - 02-09-2017, 16:06
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Toxenory - 03-09-2017, 17:38
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Ozgur_Akman - 04-09-2017, 10:07
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Ozgur_Akman - 04-09-2017, 14:02
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Toxenory - 05-09-2017, 01:50
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Feti - 05-09-2017, 17:18
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Feti - 08-09-2017, 06:59
RE: Lisans Vize Ücretine %100 Zam - Yazar: Feti - 08-09-2017, 07:05