Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ?
Ateş Bey,
Öncelikle bu konunun yeri olmamasına rağmen hala zamdan söz ediyorsunuz.
Şu kadarını söyleyeyim ki, zam ne benim kararım ne de tercihim!
Bunu anlayın artık!

Zam konusunu bir üyenin  "-Neden 2012 den bu yana enflasyon oranları gözetilerek yapılmadı?.." sorusuna (Ediz ERENCEK) cevaben yazdım. TSF nin zam kararları almasına, devletin spordallarında destek vermemesine açıkça karşıyım. 2008 den bu yana yapılmayan zam oranı ne olmalıydı sizce? 2008 de koyun bakalım 20TL yi bugün ne olacak? Bunun makulü ne olcaktı,ölçütü ne idi? Eğer her yıl belli bir ölçüt üzerinden zam yapılsaydı bile o günkü 20 TL.bugünün 40.08 TL sine denk gelmektedir. Bunu ortaya koyan araştırmamı da hesap cetveli ile yayınladım. Ama bunu bile bana danışmadan sildiler ortadan.
Olayın makul ölçülerini artış mantığına göre ortaya koymaya çalıştım.
Beraberinde turnuva giriş ücretlerinin aynı düşünce ile artırılması yanlış olur. Bunu da buradan belirteyim.

İtiraz bedeline de karşıyım. İtiraz kuruluna da...
İtiraz hakkı elbette olmalı, ancak itiraz kurulu turnuva oyuncularından oluşmamalı. Böyle şey olur mu? Bunun çözümü ayrıdır. Gözlemcisi var, hakemleri var. İtirazları değerlendirir araştırmasını yapar, gerekirse oyuncuların gözlemine baş vurur. Tur saatinden sonra dinlenecek, hazırlanacak oyuncudan itiraz kurulu mu oluşur? Ya da itiraz edilen oyuncu ile daha önce oynamış ya da oynaması muhtemel kurul üyesinin ne işi var o kurulda?

Kıyafet konusunda ise...

Her spor dalının kendine özgü gerekçelerinden kıyafet tarzı doğmuş ve zamanla da çeşitli faktörlerin etkisinde kalarak değişerek gelişmiştir.
Satranç rahat, temiz, düzgün ve saygın kıyafetler ile yapılmalıdır. Çağın gereğine, ortamın şartların zorunluluğuna ve ülkelerin geleneksel anlayışlarına göre  değişebilir de...
Ancak daha da önemlisi standartlardır ve bu standartlar ortaklaşa belirlenmiştir. Eğer buna kişi, topum ya da ülke olarak benimsemiş ve onay vermişseniz uymak durumundasınız.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 23-09-2017, 15:27

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi