Ordu Uluslararası Satranç Turnuvası Rezaleti
Aşağıdaki italik ve altı çizili yazılar organizatörün diğerleri benimdir.

-A kategorisi, son 2 senedir Türkiye'nin en yüksek kuvvet ortalamalı oynanan açık turnuva kategorisidir.
Değildir. Diğer turnuvaların A kategorisinin ilk 51 oyuncusu dikkate alındığında daha yüksek kuvvet ortalamalı turnuva olduğu ortaya çıkar. Bunlardan birisi Çeşme Turnuvasıdır.

-Turnuvanın yönergesi oluşturulurken Dünya'da örnek oluşturabilecek benzer kaliteli turnuvalar dikkate alınmış ve uzun araştırmaların sonunda her maddesi özenle hazırlanmıştır.
Benzer kalitede turnuvalar örnek alındığı için yönerge bir fiyasko ve rezalettir. Yönergeye 9.1.2 gibi, itiraz kurulu gibi maddeleri yazanlar satranç kurallarını bilmeyen ve satrancın ruhunu kavrayamayanlardır.

-Turnuvanın A kategorisi için amaçlanan, mümkün olan en yüksek rating ortalamasını sağlayarak yerli ve yabancı sporcular için norm şansı yaratmaktır.
Bunca düşük ratingli ve yaşlı GM lerin turnuvaya dahil edilmesine rağmen, bizimkilerin bu fırsatı değerlendiremeyerek niçin IM veya GM normu alamadıkları ve niçin kapalı turnuvalarda norm kovaladıkları sorusu ilgililerce cevaplanması gerekli olan kanaatimce çetrefilli bir sorudur.

-Bunun nedeni yıllardır süregelen Gürcü ve Azeri hegemonyasının yerine yerli sporcularımızın farklı ülkelerden ve ekollerden satranç ustalarıyla karşılaşabilmeleridir.
Gürcü, Azeri hegemonyası son turnuvada da yıkılamamıştır. Bunların yanına çok sayıda düşük ELO lu İranlı da dahil olmuş.

-Yabancı sporcular için davetler bu doğrultuda yapılmıştır.
Davet edilip de gelmeyenler var mıdır ? Turnuvaya katılan 13 GM nin davet edilip edilmediğini bilmiyorum. Ancak Bu GM lerden sadece 2 tanesi 2600 sınırını ve 3 tanesi 2500 sınırını ancak geçebilmişler. Bu GM lerden 8 tanesi ise 2500 sınırının altına epeyce inmekle kalmamış bazıları 2400 sınırının altına bile inmişler. Anlamı nedir bunun ?
Koskoca Rusya’dan sadece 2 GM katılmış. Bunlardan biri 2400 lük, diğeri 2300 lük hale gelmiş. Yazıktır bre yerli satranççıya ve yazıklar olsun organizatöre eğer bunlar davet edildiyse !

-Turnuva sonucunda kuvvetli bir sporcu olan Gürcü GM Kuparadze 2018 Ordu Açık'ı hakederek kazanmıştır. Bunu ünlü GM Kovalenko'yu yenerek başarmıştır. Hepimize de haliyle saygı duymak düşer.
Gürcü Kuparadze hiçbir şeyi hak etmemiştir. Gürcü Kuparadze gerçek bir satranççı değildir. O korkak bir şikecidir. 7. turda rakibinden korkarak 10 hamlede anlaşmalı berabere yapmıştır. Ben buna kelimenin tam anlamıyla şike yapmıştır diyorum. Tabii ki bu şikeyi yönerge maddelerine dayanarak yapmıştır. Dolayısıyla yönergeyi hazırlayanlar da bilmeden (hiçbir zaman da bilemeyecekler) şikenin çanakçısı olmuşlardır.

-TSF'nin turnuvanın organizasyonuna katkısı minimum düzeydedir.
Hayır, maksimum düzeydedir. Turnuva yerinin lüks bir otel olması, konforu, ulaşımının çok elverişli olması, vs. ilgim dışındadır. İlgilendiğim konu satrançtır. TSF kaliteli olduğu iddia edilen turnuvaya IA normlu bir başhakem yerine FA normlu bir hakem atayarak bu hakemin kararıyla satrancın olmazsa olmazı olan notasyon kuralının çiğnendiğine dair sosyal medyada iddialar oluşmasına sebep olmuştur.

-Ancak görülen o ki bu köhne bakış açınızla kendinizi geliştirmeden, bakışınızı, vizyonunuzu yenilemeden, verilen onca emeğe saygısızlık ederek "turnuvada bedava su vermediler, otel pahalıydı, hep Gürcüler kazanıyor" gibi mesnetsiz eleştirilerle sadece satranca zarar veriyorsunuz.
Hep Gürcülerin kazandığını yayınlanan final listesi ispat etmektedir. Mesnetsiz eleştiriyi mesnetsiz eleştiri yapılmakta diyen yapmaktadır. Satrancın ruhunu kavrayamayanlar satranca en fazla zarar verenlerdir.

-Buna rağmen 2017 yılındaki 700 ve 2018 de 500 kişilik katılım (otel kapasitesi nedeniyle) ve insanların iyi niyetli desteği bize yeni ve daha iyilerini organize etmek için güç veriyor.
Otel kapasitesinin yetersizliği doğru bir tespittir. Yönergede belirtildiğine göre 600 kişilik kapasite ayrılmış (demek ki otelin kapasitesi bu kadar) fakat katılan 456 kişi olmuş ama 500 değil. Geçen yıla göre katılımda 1/3 oranında azalma var.

-Emektarlar kategorisinde 4.lük yerine ilk 3'e girip ödül alsaydınız yine benzer eleştirileri yazar mıydınız, sanmıyorum.
Hiç kimse hiç kimsenin beynini okuyamaz. Beyin okuyorum diyen sadece kendini aldatır.

Eleştiri demokratik bir yönetime talip olanlar için en büyük destektir.
Gelişmek istiyorsanız eleştirilere tahammül edin ve kulak verin.
Durağanlar, ben yaparım olur ve ben her şeye yeterim diyenler eleştiriye tahammül edemezler.
Eğer eleştiri dayanaksız ise tınmadan yolunuza devam edersiniz.
Fakat eğer eleştiride haklılık payı varsa bu sizin gelişmeniz için güzel bir fırsattır.
Bu fırsatı yakalayabilmeniz için “benim eksikliklerim, hatalarım nelerdir acaba ?” sorusunu içtenlikle kendinize sorabilir hale gelmeniz gerekir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Ordu Uluslararası Satranç Turnuvası Rezaleti - Yazar: Feti - 15-08-2018, 19:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi