Satranç kulüplerinde kadının yeri
Birileri kendi başlarına karar almışlar. Bu kararın kimler tarafından alındığı malumdur. Kararı alanlardan birisi ve sözcüleri kendi ağzından aynen şöyle diyor.

“Süper lig kulüpleri olarak yaptığımız toplantıda alınan kararların bir i Süper lig maçlarının ALTI masa şeklinde oynanmasıdır.Alınan karar ilk dört masanın serbest olması beşinci masanın kadın masası ve altıncı masanın genç masası olmasıdır.Bu karar süper lig kuluplerinin son dört yılda alıp TSF yönetime ilettikleri karardır.Bu kararın arkasındayız. Mehmet Yıldız HBB satranç kulübü yöneticisi”

Öneri dememişler. Karar demişler. 4 cümlede 5 adet karar kelimesi var. Israrla karar da karar kılmışlar.

İşte böyleleri TSF’ye emir vererek en üst ligde kadın satranççı sayısının azaltılmasını ve minimuma indirilmesini sağlamıştır. Bu gibiler TSF başkanını emir eri gibi kullanmaktadırlar.

Sosyal medyada bu sözler yayınlandıktan sonra herhangi bir yalanlama yapılmadı. Şayet yalanlama yapıldıysa ne zaman ve nerede yapıldığını bilelim. Demek ki ; kararı kulüpler almış ve TSF ye dikte etmişler. Kararı alıp TSF ye iletmişler. Yani bir anlamda üst kurul karar almış, alt kurula uygulaması için emir vermiş. TSF yönetimi de verilen emri bir kukla gibi aynen uygulamış.

Pervasızlık, saygısızlık had safhada. Güç bende deyince ve TSF bu güce mahkûm olunca gerisi çorap söküğü gibi gelir. Kulüpler demişler ki ; artık biz bundan sonra takımlarımızdaki kadın satranççıları azaltacağız. Minimuma indireceğiz. Bu kararı uygularsan yaşarsın, uygulamazsan gidersin. Ya yaşarsın ya düşersin ! Zordur almak bizden gücü !

Bu sözlerden sonra şu anlaşılmaktadır. Kararlar dışarıda alındığına göre, TSF artık bir avuç ne idiği belirsizlerin at koşturduğu boş meydan haline gelmiştir. Bunlar kadına değer vermeyen, kadını hor gören, kadını önemsemeyen bir avuç ali kıran baş kesendir.

Onurlu kadın bu zorbalık karşısında isyan ederek ya gücünü etkin hale getirir ya da onurlu bir şekilde istifa eder.
Henüz vakit geçmedi.

TSF ‘hayır’ desin. ‘O kararı yönetim olarak biz aldık. HBB satranç kulübü yöneticisi kim oluyormuş. Bize emir verecek adam anasından doğmadı’ desin. HBB yöneticisi de ‘Ben yanlış yazdım, öneri diyecektim ama karar demişim. Farkında değilim. Kararı öneri olarak düzeltiyorum’ desin. Ben de tüm yazdıklarımı yazılmamış kabul edeyim.

Ve TSF şöyle yapsın. Tüm liglerdeki kadın oyuncuları iptal etsin. Tüm masaları serbest bıraksın. Ama karşılığında Türkiye’deki kulüpleri kadın takımları kurmaları için zorlasın ve kadın ligleri kursun. TSF bunu başarabilirse bu konu kapsamında şimdiye kadar yaptığım tüm eleştirileri yapılmamış sayacağım ve TSF’den özür dileyeceğim.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 30-09-2018, 16:13
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 01-10-2018, 15:03
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 01-10-2018, 22:36
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 04-10-2018, 08:07
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 04-10-2018, 19:59
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 09-10-2018, 21:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi