MERSİNDEKİ SATRANÇ TURNUVASIN DA ORGANİZATÖR SKANDALI
MERSİNDEKİ SATRANÇ TURNUVASIN DA ORGANİZATÖR SKANDALI Haftasonu Mersin de düzenlenen bir özel okul Kolejinin düzenlediği Satranç Turnuvasın da fahiş bir organizatör skandalı yaşanarak, turnuvaya gölge düşürülmüştür .Bende yaşanılan bu skandaldaki mağdur edilen öğrencinin velisi olarak, turnuva da yaşanılanları sizlerle paylaşmak istiyorum. Turnuvanın son turunda tek bir masa hariç diğer masalardaki maçlar bitmiş, herkes gibi bizde kalan son masadaki oğlumun maçının bitmesini bekliyorduk. Turnuvanın organizatörü olan aynı zamanda milli takım antrönörlüğü de yapmakta olan bir antrönör dışarı çıkarak maçın bittiğini, velilerin ödül törenine geçebileceğini söyledi. Aynı anda da bir hakem arkadaş da maç sonuçlarını tabelaya asarak, oğlumun maç sonucunu da mağlup olarak ilan etti. Bizde maç bitti diyerek oğlumuzu turnuva salonundan almak için eşimle beraber yukarı çıktık. Ancak turnuva salonuna baktığımızda üç hakemin gözetiminde maçın devam ettiğini gördük. Kapıda karşılaştığımız turnuva organizatörü olan Hocaya ‘Maç bitmemiş ama sonuç aşağıya asılmış bu nasıl oluyor’’ diye sorduğumda maçın bitmek üzere olduğunu, aşağıdaki velilerini bekletmeme adına sonucu kendisinin astırdırdığını bize ifade etmiştir. Milli takım antrönörü olarak çocuklarımızı teslim ettiğimiz bu hocamız maçın konumu ne olursa olsun notasyonlar oyuncu ve hakem tarafından imzalanmadan maçın bitmeyeceğini herhalde bilmiyor olacak ki benimle, kendisinin haklı olduğunu söyleyerek ,çocukların önün de tartışmaya başladı. Tartışma hararetle devam ederken, bende salondaki hakeme; hocam maç bitmiş ,maçın sonucu aşağıda asılmış, siz bu çocukları hala niye oynatıyorsunuz diye sordum ve oğluma masadan kalkmasını söyledim. Hoca da maçın bitmediğini, kendisinin böyle bir kararı olmadığını, bir yalnışlık olduğunu söyleyerek oğlumun maçı bırakmamasını söyledi. Eşimle tartışmaya devam ettiğini ve eşime mobbing uygulayarak o zaman çocuğunuzu turnuvadan çekin diyerek bağrışlarını duyuyordum. Hakemle beraber başhekeminin yanına gittiğimiz de, Başhakem yapılan bu işlemden habersiz olduğunu, maç bitmeden hiçkimsenin sonucu panaoya asamıyacağını, hemen sonucun panodan kaldırtacağını ifade etmiştir. Ayrıca yapılan uygulamanın büyük bir hata olduğunu, bu olayın haberi olmadan yapılmasına rağmen sorumluluğun hakem arkadaşlarda ve kendisin de olduğunu söyleyerek benden özür dilemiştir. Olay turnuva organizatörü hocanın maçın sonucunu beklemeden bllgisayardaki hakem arkadaşlara maçın bittiğini söylemesi ile geçekleştiği hakemlerle yaptığımız görüşmelerde anlaşılmıştır. Milli takım antrönörlüğü yapmış olan bu kişinin böyle bir davranışta bulunmasının iki sebebi olabilir diye düşünüyorum. Birincisi ya kuralları bilmiyor yada sporcu ahlakı yok. Son olarak da milli takımda çocukları olan velilerin, çocuklarımızı kimlere emanet ettiğimizi düşünmelerini rica ediyorum. Takdiri satranç kamuoyunun bilgisine sunuyorum. SAYGILARIMLA HÜSEYİN ÇOLAKOĞLU,
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
MERSİNDEKİ SATRANÇ TURNUVASIN DA ORGANİZATÖR SKANDALI - Yazar: Huseyincolakoglu - 25-02-2019, 20:23

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi