MERSİNDEKİ SATRANÇ TURNUVASIN DA ORGANİZATÖR SKANDALI
Konunun yazarı turnuva organizatörünün devam eden maçın bittiğini ilan ettiğini yazmıştır. Bu organizatörün kim olduğu bilinmemektedir. Bilinmesi için sorduğum zorlayıcı sorular bakidir.

Olayın ilk anlatılanın özü gibi olduğunda yazı yazanlar hemfikir veya ben öyle anladım. Yani iki satranççı arasında oyun devam ederken resmi görevli birinin ya da bir hakemin kendine göre oyunu sonlandırıp sonuç listesini de herkese panoda ilan ettiği kesin. Olayın dışarıya bakan özü budur. Var mı itirazı olan ?

Diğer tarafta, veliler oyun alanına girmişler. Hakemlere oyunu bitirin, kalk oğlum masadan demişler. Hakemler hayır oyun devam ediyor, devam edin çocuklar demişler. Başhakem "büyük hata, özür dileriz" demiş. Dedikodular ayyuka çıkmış, falan filan…

Benim çocuğum ve ben olsaydım aynı mobinge maruz kalan, o resmi görevlilere veya hakemlere dünyayı oracıkta dar ederdim.

Laf kalabalıklığı yaparak olayın özünü hiçbir zaman yok sayamaz ve yok edemezsiniz. Bu laf kalabalıklığını bilinçli ve vazifeli bir şekilde yapmaktaysanız satranç geleceğiniz hiç de iç açıcı değildir. Yok, laf kalabalıklığını bilinçsizce yapmaktaysanız sizleri insafa ve sağduyulu olmaya davet ederim.

İlk önce satranççıya saygı duymayı öğrenin. Onun oyun sırasındaki duygu ve düşüncelerine katiyetle ket vuramazsınız. Galip gelmek veya berabere kalmak için %1 ihtimal varsa ve o ihtimalin var olduğunu 14 yaşındaki satranççı biliyorsa ve bu satranççı %1 ihtimal gerçekleştiğinde dereceye gireceğini biliyorsa sonuna kadar mücadele eder. Mücadele etmek satrancın ruhunda vardır.
Bu mücadele ruhunu göremeyenler satranç sporundan ellerini ayaklarını çeksinler.

Yeter artık.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: MERSİNDEKİ SATRANÇ TURNUVASIN DA ORGANİZATÖR SKANDALI - Yazar: Feti - 27-02-2019, 14:26

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi