Güncel tartışma konularına ilişkin
Sabri Bey,
1., 2., 4. maddelerde bahsettiğiniz konularla ilgili görüşlerinize aynen katılıyorum. Aynı görüşlere sahibim.
3. maddede bahsettiğiniz oyuncularla ilgili görüşlerinize ise katılmıyorum.

Kayıtlara göre IA unvanınız var. Sporcu kimliğinizle mi, oyuncu kimliğinizle mi veya her iki kimliğinizle mi oyuncuları hatalı bulduğunuz sorusunu kendi kendime sorduğumda hakem kimliğiniz öne çıkmaktadır. Siz ne dersiniz ?
Çünkü ; hakemler oyunların bir an önce bitmesini isteyerek ve hatta bitmesini zorlayarak rahatlamak isterler. Satranççılar ise oyun ne kadar uzarsa uzasın onu oynamaktan, onu seyretmekten ve oyunun sonucunu merak etmekten zevk alırlar. Ben öyle olduğum için diğerleri de öyledir diye düşünüyorum.

Tüm turnuva oyunlarımda, bırakınız taş alta düşmeyi, oyun sonunda 2 piyon alta düştüğümde derhal rakibimin elini sıkan bir alışkanlığım var. Ama bir takımın mensubu olduğumda belki de Gawain Jones gibi davranabilirim. Takım mensubiyeti sorumluluğum gereği at+fil+şah-şah oyun sonunda rakibimin hata yapmasını beklerim. Bir ödül almama ramak kaldığında da rakibimin hata yapmasını oyunun sonuna kadar bekleyebilirim.

Önceki yazılarımda verdiğim aynı örnekleri vereceğim. Şüphesiz, satranç tarihine vakıf olanlar başka benzer örnekler verebilirler.
2681 Elolu Gawain Jones 2701 Elolu Rauf Mamedov karşısında 2 alet alta düştüğünde oyunu terk etmemiş ve rakibinin at+fil matını yapmasını sonuna kadar beklemiştir. Rauf Mamedov’un ise oyunu mat zincirine koyana kadar vücudunun şekilden şekile girmesi, başını iki eli arasına alarak dakikalarca doğru hamleyi araması çok ilginçtir.

2443 Elolu GM Anna Ushenina ile 2456 Elolu WGM Olga Girya arasındaki 126 hamlelik at+fil+şah-şah oyun sonunun 126 hamle sonunda beraberlikle sonuçlandığı malumunuzdur. Olga Girya mutlak mat sonucunun ortaya çıkması gereken bir oyunu sonuna kadar oynayarak rakibinin hatası sonucu beraberliği sağlayabilmişken, 2681 Eloluk bir GM at+fil matı için oyunun sonuna kadar rakibinin hata yapmasını beklemişken 12-14 yaşındaki küçük çocukların niçin oyunu erkenden sonuçlandırmadıklarını sorgulamanızı ve onları hatalı bulmanızı sizden beklemezdim. Diyebilirsiniz ki ; “GM ler zor olan at+fil matını oynamışlar ama çocuklar vezir matını oynamışlar. Vezir matı da sonuna kadar oynanmaz ki !” 30 yaşın üstünde olan tecrübeli bir GM niçin at+fil matını sonuna kadar oynarsa 12-14 yaşındaki tecrübesiz satranççı da vezir matını onun için oynar.

Küçücük çocukların oyunu niçin sonuçlandırmadıklarını sorgulayıp onları hatalı bulmanız yerine koca koca insanların bir oyunu niçin 7-8 hamlede sonlandırıp berabere yaptıklarını sorgulamanızı ve onları yermenizi beklerdim. Hangisi satranç sizce ? Belki de kısa beraberliklere satranç deyip çocukların oyunu sonuna kadar oynamalarına satranç değil diyebilirsiniz.

Lütfen söyleyiniz herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde kısa beraberlikleri hiç eleştirdiniz mi ? Bana söyleyiniz ki eleştirdiğinizi, öğreneyim sizin satranç peşinde koştuğunuzu. Yoksa hakem kimliğiniz öne çıkararak, “kurallar karşısında elim ayağım bağlıdır, kural ne derse odur” mu demektesiniz ? Eğer kurallardan yanaysanız iki küçük çocuğun oyunu sonuna kadar devam ettirmelerini beklemek sizin vazifenizdir.

“Aslında oyuncular da hatalıdır. 4-5 taş geride birinin ki anladığım kadarı ile bunlar acemi değil, pat beklentisi içinde olması pek de centilmence bir davranış değildir.” diye yazdığınız görüşünüzü, Disiplin Talimatında yer alan ve disiplin suçu oluşturan eylemlerden 4. sü olan ‘centilmenliğe aykırı hareket’ kapsamında değerlendirilerek, bir çocuğa en az 6 ay hak mahrumiyeti verilmesi için Disiplin Kurulunun resen harekete geçmesi için mi yazdınız ?

İki küçük çocuğu hatalı bularak eleştirmek size mi kaldı Sabri Bey ! Ciddi olamazsınız ! Kinaye yapıyorum deyiniz lütfen, asıl amacım başka deyiniz.

Bu arada, iki küçük çocuğun oyunu erken sonlandırmadıklarını hatalı bulup onları eleştirmenizi organizatörün oyun bitmeden sonucu astırmasını mazur gösterme çabası olduğunu hissetmedim desem yalan olur.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Güncel tartışma konularına ilişkin - Yazar: Feti - 07-03-2019, 18:08

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi