Bu kervanın kulu kölesi olmak
Öncelikle başlığın anlamını açıklamam gerekir sanırım. Bazı kişiler anlamları anlamayınca veya anlamak istemeyince veya ben anlatamayınca, dışarıya ilan ettikleri güya kendi düşünce ve davranış şekillerinden daha farklı eylemler sergilemekteler.

TDK'na göre 'birine kul köle olmak' : Tam bir doğruluk ve özveri ile bağlanarak bütün isteklerini yerine getirmeye hazır olmak.

Köle anlamlarını ise TDK şöyle açıklamış :
1-Savaşta tutsak alınan, yabancı ülkelerden zorla kaçırılıp özgürlükten yoksun bırakılan veya başkasından satın alınan
2-Birinin emri altında bulunan, özgür olmayan kimse
3-(Mecazi anlamı) Herhangi bir şeye aşırı derecede bağlı olan kimse. Örneğin; içkinin kölesi, paranın kölesi

Yukarıdakileri niçin yazdım ?
Turkchess 1954 adlı facebook grubundan çıkarılmama sebep olan yazışmaların içinde köle kavramı ön plana çıkmaktaydı. O yorumlardan bir kesit :
Yorumcu(ANY)nun “A milli takım sporcularından uluslararası organizasyonlara katılmaları için ücret alan başka bir spor federasyonu olabilir mi ?” yorumuna karşılık
“Ücret alındığına dair şahit var mı? Sporcular mı dediniz?! Onlar bu kervanın emir kulları, köleleri. Onların şahitlikleri geçersiz. Yorumcu ise iddia makamı olduğundan şahitliği kabul edilemez. Geçerli bir şahit ortaya çıkarsa bu konuyu ben de çalışma programıma alabilirim.” diye yazdım.

Bu cümledeki köle kelimesi cımbızla çekilerek “Sporcular kimsenin kulu ve kölesi değildir … bu yazdığınızdan dolayı hemen özür dileyin, özür dilemezseniz sporculara hakaret ettiğiniz için ben gereğini yapacağım” ve “Sporculara köle diyor…” mealinde cümleler serdedilmiş. Arkasından asıl eleştiri konusunu açan ANY'da bana veryansın etmiş.

Kul köle demekle yukarıdaki anlamların şüphesiz ki 1. sini diyemem, bu imkansız. Ama 2. ve 3. anlamlar grupta benim yazdığım kul köle anlamı ile eşdeğerdedir.

Tekrar ve biraz daha detaylıca yazıyorum. ANY’nın TSF’nin A milli takım sporcularından, her ne şekilde olursa olsun, ücret aldığı iddiası doğruysa ; milli takım sporcuları bu kervanın kulu kölesidirler.

Devam edeceğim
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 17:27
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 18:14
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 19:50
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 20:59
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 16-09-2019, 08:16
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 16-09-2019, 08:18
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 22-09-2019, 13:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi