Bu kervanın kulu kölesi olmak
Satranç toplumuna dahil olduklarını iddia edenlerin bazıları demokrasiden dem vurarak kendilerinin demokrat olduklarını ileri sürmektedirler. Bazıları da sosyalizmden bahsederek kendilerinin sosyalist olduklarını iddia etmektedirler. Demokrasi için herkes az veya çok mürekkep yaladıklarını söyleyerek düşüncelerini söylerler. Karşı düşünceye de saygılı olduklarını söylerler. Ama aralarında karşı düşünceye tahammülü olmayanlar, saygısı olmayanlar vardır, çoktur. Bunlar demokrat değil otokrattırlar. Bu anlamda, demokratım diyenler kendi eleştirdikleri gerçek otokratların minyatür eşdeğerleridir.

Sosyaliste gelince biraz durmak lazım burada. Sosyalizmin kurucuları ve geliştiricileri olan ağa babalarının en önemli düşünce ve eylemlerinin temelindeki kavram eleştiridir. Bu noktada bu fikir ve eylem insanlarına saygım vardır. Bu insanlar düşünmüşler, düşündüklerini eyleme koymuşlar ve üretmişler. Onların üretimlerinden geçmişte ve günümüzde birçok insan ve insan toplulukları faydalanmaktadır.

Ama benim anlayamadığım bir husus var. Kendilerine sosyalist yaftasını vuranlar, sosyalistim diyenler sosyalizmin eleştiri kültüründen niçin nasiplerini alamamaktadırlar? Cevabım; çünkü onlar gerçek sosyalist değiller ve hiç olamamışlar. Onlar sosyalistçilik oynamaktadırlar. Aslında sosyalist değil makyavelisttirler. Sosyalizme ve gerçek sosyalistlere saygı duyarım. Makyavelizmin uygulamasından nefret ederim. Sahte sosyalistlere ise sadece acırım.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 17:27
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 18:14
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 19:50
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 15-09-2019, 20:59
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 16-09-2019, 08:16
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 16-09-2019, 08:18
RE: Bu kervanın kulu kölesi olmak - Yazar: Feti - 22-09-2019, 13:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi