TSKF'na ilişkin düşünceler
Türkiye Satranç Kulüpleri Federasyonu kurulmuş. Sosyal medyadan da duyurulmuş. Adı geçen federasyonun sayfasını inceledim. Bu arada ulaşabildiğim yorumları da okudum. Düşüncelerim ve merak ettiklerim şöyle:
1- Yorumların çoğunu aceleci buldum. Görebildiğim kadarı ile olumsuz eleştiri yöneltmek için de henüz ortada somut bir etkinlik, duruş, yaklaşım, kadro yok.
2- Yeni federasyonun kurucu yönetim kurulunda tandık bir isim var. Erman Üsküdarlı. Erman Üsküdarlı TSF’de uzun yıllar çalışmış, yöneticilik yapmış bir isim. Satranç topluluğunu ve sorunlarını biliyor. Bir isim daha var. Ali Özen de Eğitim Kurulunda görev yapmıştı. Onun deneyimleri, konuya hakimiyeti hakkında bilgili değilim ama en azından sorun ve beklentilerin farkındadır diye düşünüyorum. Başka da bildik bir isme rastlamadım.
3- Türkiye Satranç Kulüpleri Federasyonu başkanının sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama kötüydü. Bilgilendirmeden çok laf yetiştirme refleksi hakimdi. Kimi yorumculara “art niyetliler” diyordu. Böylesine önemli girişimlerin başındaki insanların açıklama yaparken dikkatli olması ve bilgilendirmeye öncelik vermesi gerekir. Başkan “bu bir spor federasyonu değil diyor” yani? Satranç etkinlikleri düzenlemek, kimi ulusal ve uluslararası faaliyetlere talip olmak için bu bir engel mi? Mevzuatı tam bilmiyorum ama belli koşulları yerine getirdikten sonra FIDE nezdinde tanınmak bile mümkündür diye düşünüyorum. Bir ara zaten öyleydi FIDE özel federasyonu tanıyordu. 1991 sonrası devlete bağlı federasyonun tanınması için uğraşılması gerekmişti. Öte yandan siz öyle güçlü sponsorlar bululursunuz ki, kulüpler TSF liglerine değil sizin turnuvalarınıza katılır. Bireysel satranççılar da öyle. Dünyadaki birçok özel turnuvanın kimi resmi yarışmalardan daha çok ilgi çektiğini biliyoruz.
4- Burada asıl soru bu federasyon nasıl yaşayacak? Sürekliliği kulüp aidatlarına mı bağlı olacak yoksa kaynak bulunmuş mudur?
5- Bu oluşumun satranç etkinlikleri kapsam ve planı nedir? Amaç yalnızca kulüpler birliğini sağlamakla mı sınırlıdır?
6- Duyurular ve açıklamalar yalnızca Facebook ortamında mı yer alacak?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
TSKF'na ilişkin düşünceler - Yazar: Sabri Koçak - 15-11-2019, 19:09
RE: TSKF'na ilişkin düşünceler - Yazar: Feti - 16-11-2019, 09:04

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi