İNTERNETTEKİ PARA ÖDÜLLÜ TURNUVALAR
Konuya sadece satranç açısından da bakmıyorum. 

Çünkü biliyorum ki o zaman cevapsız ve eksik kalacak. 
Bu süreçte hepimiz olumusuz etkilendik. İçinde yaşadığımız koşullar bizleri sanal dünyaya sürüklemektedir. Bu doğru! Bu konuyu bu açıdan ayrıca da tartışabiliriz.

Ama eğitimci gözüyle baktığımda unuttuğumuz ve eksik bıraktığımız çok şey görüyorum.
Bir kere insanları sürekli bir sanal dünyaya itmek en başta çocukları gerçeklerden ve somuttan koparmaktır. Oysa onlar gerçek dünyanın içinde ama ondan kopuk yaşıyorlar. Somut sorunlar, sanal bir dünyada çözülemez!
Teknolojiyi en sağlıklı bir şekilde kullanmak gerek, onu çocuk bakıcısı yerine koyarsak en başından kaybederiz.

Gelelim SATRANCA ve para ödüllü turnuvalara.

İnternette kiminle hangi arama motorlarına karşı oynadığı dahi belli olmayan maç ve turnuvalar olsa olsa ancak eğlenceliktir. 
Bu da her türlü olumsuzlukları bilerek ve kabul ederek girdiğimiz bir eğlence. Zaten sonucuna da ya katlanmak ya da başka arayışlara yönelmek durumunda kalıyoruz.

Satranç ülkemizde saygın ve sürdürülebilir bir meslek haline gelmedikçe de onunla uğraşan her bir insanın bu alandaki maddi sorunlarına bulunulacak çözümleri de ayrı bir konuda tartışmak gerekir.
Sanal maç ve turnuvalarda ben kiminle oynadığımı bilmek zorundayım. Sanal maçta bir kişiyle mi yoksa 2.3. kişilere de mi aynı anda oynuyorum? Bunu bilemiyorum. Ya da hangi arama motoruna karşı oynuyorum? Bu da belli değil. Oynadığım devam yolu eğer bir arama motorunun devam yoluyla da eşleşirse o zaman da sahtecilik damgası yiyeceğim. Öyle mi?

Bunlar ne kadar sağlıklıdır?

Hileyi önleme konusunda belki henüz o aşamada değiliz. Kamera konması da çok akıllıca ve sürdürülebilir değil. Ben hileye karşı önlem alınabileceğini sanmıyorum.
Başka etmenler de var sayabileceğim.

Eğer rakibimle maç yapacaksam sadece onunla mücadele etmeliyim. Bilgisayar kasılması, internet kopması, elektrik kesilmesi, maus kayması, görüntü kaybolması ve şarj sorunlarıyla değil.
Böylesine bir turnuva ne kadar adil ve düzenleme fikri ne kadar etik?

SATRANÇ OYUNU İNSANLAR İÇİNDİR.

Buna yukarıdaki kepazelikleri de katarak olayı içinde 'SATRANCIN' rendelendiği doğrandığı ve çok olumlu özelliklerinin çöpe atıldığı ancak bir tür eğlenceye çevirebilirsiniz.

Satrancın bir saygınlığı var ve o korunmalıdır Bu şartlarda düzenlenecek para ödüllü turnuvalar sadece ve sadece ticari amaçlı bir tuzak ki zamanla toplumu da çok yanlış yönlere sürükler. Özellikle de çocuklarımızı. Bu konuya duyarlı kalmak gerek.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
İNTERNETTEKİ PARA ÖDÜLLÜ TURNUVALAR - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 13-06-2020, 11:47

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi